Franciszek spotka się z prezydentem Argentyny

2024-01-30 12:32
Javier Milei
Autor: Vox España/wikimedia commons

Papież potwierdził, że spotka się z Javierem Milei, który weźmie udział w kanonizacji błogosławionej Marii Antonii od św. Józefa - znanej również jako Mama Antula - pierwszej argentyńskiej świętej kobiety. Uroczystość odbędzie się 11 lutego w Rzymie – podaje argentyński portal informacyjny Infobae.

Ojciec Święty powiedział, że jest „gotowy do rozpoczęcia dialogu” z prezydentem swojej ojczyzny. Zapewnił, że nie czuje się urażony obelgami, które Milei rzucił przeciwko niemu, zanim został przywódcą kraju.

Odnosząc się do wizyty Milei w Watykanie, papież powiedział: „11 lutego odbędzie się kanonizacja «Mamy Antuli», założycielki Domu Ćwiczeń Duchowych w Buenos Aires. Przed kanonizacją zwyczajowo pozdrawia się władze w zakrystii. A potem dowiaduję się, że poprosił mnie o spotkanie: Zgodziłem się, więc będziemy się widywać. I jestem gotów rozpocząć z nim dialog, rozmawiać i słuchać. Jak ze wszystkimi".

Kilka tygodni temu Milei upublicznił list do papieża z zaproszeniem do odwiedzenia Argentyny.

„Jego obecność i przesłanie przyczynią się do upragnionej jedności wszystkich naszych rodaków i zapewnią nam zbiorową siłę niezbędną do zachowania pokoju i pracy na rzecz dobrobytu i rozwoju naszej ukochanej Republiki Argentyny” - czytamy w liście nowego prezydenta.

Argentyński portal Infobae poinformował, że prywatna audiencja z udziałem prezydenta i Ojca Świętego została już potwierdzona w Rzymie. Spotkanie zaplanowano na 12 lutego.

Podczas swojej kampanii wyborczej Milei ostro skrytykował papieża, za co później przeprosił. Podczas pierwszego spotkania twarzą w twarz będzie miał okazję poznać Franciszka osobiście.

Źródło:ekai