Gdzie dyspensa w piątek po Bożym Ciele?

2024-05-29 22:01
Dyspensa
Autor: Archidiecezja Warszawska

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zostały ogłoszone m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej, białostockiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, przemyskiej, katowickiej, lubelskiej, warmińskiej i wrocławskiej, a także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, bydgoskiej, gliwickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łomżyńskiej, opolskiej, kieleckiej, ełckiej, legnickiej, siedleckiej, włocławskiej, toruńskiej i pelplińskiej.

„Na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 31 maja 2024 roku” – głosi komunikat opublikowany na stronie diecezji warszawsko – praskiej. Wyjaśnia, że z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji. „Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców” – czytamy w dalszej części komunikatu.

Podobne opublikowały także inne diecezje.

Dyspensa nie została udzielona (stan na 29 maja) na terenie archidiecezji poznańskiej, częstochowskiej i krakowskiej oraz na terenie diecezji elbląskiej, zielonogórsko – gorzowskiej, drohiczyńskiej, sosnowieckiej, łowickiej, świdnickiej, radomskiej, sandomierskiej, zamojsko – lubaczowskiej, rzeszowskiej, tarnowskiej i bielsko żywieckiej.

Katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Jeśli w piątek przypada uroczystość, to znosi ona obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto biskup diecezjalny może udzielić wiernym na terytorium swojej diecezji dyspensy.

Źródło: stacja7.pl, maj