Gniezno: 22 i 23 kwietnia ogólnopolskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

2023-04-19 17:40
Święty Wojciech
Autor: BP KEP

Obchody rozpoczną się w sobotę, 22 kwietnia, I Nieszporami o św. Wojciechu w katedrze gnieźnieńskiej o godz. 19.30. Przewodniczył im będzie i homilię wygłosi bp Wiesław Śmigiel z Torunia. Po nabożeństwie z bazyliki wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika oraz innych gnieźnieńskich świętych i błogosławionych na Wzgórze Zbarskie do kościoła św. Michała Archanioła. Tam słowo do zgromadzonych wygłoszą biskupi.

W niedzielny poranek, 23 kwietnia, o godz. 9.15 srebrna trumna św. Wojciecha zostanie przeniesiona w uroczystej procesji na plac przy katedrze gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Uroczystości zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu celebrowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o godz. 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp Ryszarda Kasyny z Pelplina. Po nabożeństwie, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Również, jak co roku podczas tych uroczystości, misjonarze wyruszający na misje otrzymają swoje krzyże misyjne. W tym roku Prymas wręczy je jedenastu osobom – pięciu kapłanom, pięciu siostrom zakonnym i jednej osobie świeckiej. Ta grupa pojedzie do Republiki Środkowoarfykańskiej, Konga, Peru, Ekwadoru, Kuby, Boliwii, Chile i Islandii.

W sobotnie popołudnie misjonarze będą się modlić razem z młodymi podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem i z homilią bp Grzegorza Suchodolskiego z Siedlec. Dla młodych będzie to doroczna pielgrzymka do grobu patrona i zarazem duchowe przygotowanie do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

W uroczystościach wezmą udział biskupi z Polski i Europy m.in.: przewodniczący Episkopatu, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, metropolita praski i Prymas Czech abp Jan Graubner, metropolita ryski abp Zbigniew Stankiewicz oraz metropolia belgradzki abp Ladislav Nemet.

Nieszpory oraz niedzielna suma odpustowa transmitowana będzie m.in w Radiu Plus oraz online na stronach www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl i w mediach społecznościowych archidiecezji gnieźnieńskiej. Transmisję z niedzielnej Mszy św. będzie można również oglądać na kanale TVP Polonia.

Uroczystościom w Gnieźnie towarzyszyć będzie szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Oprócz dorocznego Jarmarku św. Wojciecha odbędzie się m.in. festiwal muzyczny Adalbertus. W niedzielę będzie można za darmo zwiedzać zabytki na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha – katedrę i podziemia, Drzwi Gnieźnieńskich, oraz ekspozycję Muzeum Archidiecezjalnego.

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska/ BP KEP