Gniezno: archidiecezja pomoże w spłacie rachunków za prąd

2023-01-02 14:52
Archidiecezja Gnieźnieńska
Autor: Archidiecezja Gnieźnieńska

Kuria Metropolitalna w Gnieźnie powołała fundusz ratunkowy, którego celem jest wsparcie najbardziej potrzebujących parafii w opłatach za energię grzewczą i elektryczną. Jak informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej, do tej pory do kurii wpłynęło ponad dwadzieścia takich wniosków.

- Spodziewamy się, że ich liczba może jeszcze wzrosnąć ponieważ sezon zimowy trwa - podkreśla ks. Malewicz, dodając, że przeciętne koszty ogrzewania parafii, które zgłaszają potrzebę pomocy są zróżnicowane i zależą m.in. od ilości i wielkości budynków. Rzecznik archidiecezji wyjaśnia również, że wsparcie jest jednorazowe i wynosi 5 tysięcy złotych, a parafie otrzymują dodatek na bieżąco.

Fundusz ratunkowy powstał po tym, jak do kurii zaczęły docierać informacje o problemach w zakupie opału i opłaceniu rachunków za energię elektryczną. Środki pochodzą z zasobów własnych archidiecezji gnieźnieńskich, czyli ze świadczeń parafii na rzecz Kościoła powszechnego i lokalnego oraz z działalności gospodarczej Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie - wyjaśnia ks. Malewicz.

Źródło:ekai