Gniezno oszczędza: mniej oświetlenia wokół kościołów

2022-10-12 19:31
Gniezno
Autor: Archidiecezja Gnieźnieńska

Z powodu bardzo wysokich cen prądu, Gniezno zaczyna systematycznie wprowadzać program oszczędnościowy. Dotyczy on również oświetlenia zewnętrznego zabytkowych kościołów, w tym bazyliki prymasowskiej.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta Gniezna, przynajmniej w tym roku do minimum będą ograniczone iluminacje świąteczne oraz oprawa Jarmarku Bożonarodzeniowego. Oświetlenie zewnętrzne czterech kościołów w centrum zostanie zupełnie wyłączone. Chodzi o świątynie: św. Michała, św. Trójcy, św. Jana i oo. Franciszkanów.

Czas oświetlenia katedry będzie skrócony, od zmierzchu do godz. 23:00, a nie do 1:30, jak to było do tej pory. Wyłączone będzie również oświetlenie budynków użyteczności publicznej, czyli Urzędu Miejskiego oraz Szkół Podstawowych nr 2 i 6” - informują władze Gniezna.

Tłumaczą również, że wyłączenie oświetlenia wspomnianych budynków dopiero w grudniu, ma związek z warunkami zawartej teraz umowy na dostawy prądu. Niewykorzystanie zamówionej wcześniej energii elektrycznej na odpowiednim poziomie, narazi miasto na kary umowne. Dlatego ograniczenie oświetlenia dopiero od 1 grudnia spowoduje faktyczne oszczędności.

Źródło:ekai