Gniezno szykuje się na odpust św. Wojciecha

2022-04-07 15:59
Obchody odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie
Autor: archidiecezja gnieźnieńska

Po pandemicznej przerwie gnieźnieńskie obchody odpustowe ku czci św. Wojciecha wracają do pełnego wymiaru. Uroczystości odbędą się w dniach 23-24 kwietnia i będą połączone z inauguracją Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

W obchodach wezmą udział polscy biskupi, przedstawiciele różnych środowisk, organizacji i wspólnot, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, młodzież oraz wierni świeccy z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczynają się w dniu liturgicznego wspomnienia św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia, który to dzień jest świętem patronalnym Gniezna. Z tej okazji o godzinie 12.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Po przerwie spowodowanej pandemią do programu obchodów świętowojciechowych wraca pielgrzymka młodzieży i wspólna modlitwa przy relikwiach patrona. Msza św. z udziałem młodych celebrowana będzie w sobotę 23 kwietnia o 13.30 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Adama Baba - biskupa pomocniczego z Lublina. Młodzież weźmie także udział w sobotnich i niedzielnych celebracjach odpustowych.

Główne obchody świętowojciechowe rozpoczną się Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 19.30 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Wętkowskiego z Włocławka. Podczas nabożeństwa zostanie uroczyście powitany Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który w tych dniach rozpocznie blisko roczną peregrynację po parafiach i wspólnotach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Z kolei niedzielne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie procesją, która wyruszy sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła o 9.15. Relikwie św. Wojciecha i Ikona Jasnogórska przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha, gdzie o 10.00 celebrowana będzie suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Uroczystości odpustowe będą również ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który przez 32 lata był arcybiskupem gnieźnieńskim i Prymasem Polski. Jego beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 roku w Warszawie razem z beatyfikacją bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Źródło: archidiecezja gnieźnieńska