Gniezno: trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

2024-04-28 11:37
Gniezno uroczystości
Autor: Archidiecezja Gnieźnieńska

Uroczystymi nieszporami o św. Wojciechu oraz wieczorną procesją z relikwiami męczennika, w sobotę rozpoczęły się w Gnieźnie dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Obchody gromadzą rokrocznie pielgrzymów, duchownych i biskupów z Polski i zagranicy.

Wieczornemu nabożeństwu w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył i kazanie wygłosił bp Jerzy Mazur z Ełku. Nawiązując do najdawniejszych dziejów Polski, tak ściśle związanych z chrześcijaństwem, które umocniła męczeńska śmierć św. Wojciecha, przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości Polski, która byłaby szczęśliwą ojczyzną nas wszystkich”.

Nie pozwólmy odebrać sobie tego punktu oparcia, ośmieszać wartości chrześcijańskich i rozbijać jedności w naszej ojczyźnie. Nie pozwólmy, żeby nas upokarzano złem i kłamstwami. Nie pozwólmy, aby w naszej ojczyźnie zabijano bezbronne nienarodzone dzieci, bo naród, który zabija własne dzieci nie ma przyszłości. Szukajmy zawsze prawdy, miłości, pokoju, nadziei – wartości, które przyniósł na świat Chrystus zmartwychwstały, a Kościół je głosi. Tutaj przy grobie św. Wojciecha chce się powiedzieć: odwagi!” – wołał biskup ełcki.

Nawiązał też do misyjnej działalności św. Wojciecha, przypominając o przypadającej w tym roku 50. rocznicy posłania z archidiecezji gnieźnieńskiej pierwszych misjonarzy fidei donum.

„Tego ducha misjonarskiego, ducha św. Wojciecha, my wszyscy potrzebujemy, by w tym zsekularyzowanym świecie głosić dobrą nowinę o życiu wiecznym, by nieść Chrystusa jako jedynego Zbawiciela na peryferie i aż po krańce ziemi” – podkreślił bp Mazur.

„Dzisiaj – kontynuował – w rzeczywistości polskiej, potrzebne jest duszpasterstwo misyjne, potrzebni są duszpasterze w duchu nowej ewangelizacji, którzy mają serce i umysł misyjny. Taki kapłan, o misyjnym sercu i umyśle, nie czeka biernie na tych, którzy odeszli od Kościoła i Boga, ale wyrusza w drogę, by szukać zagubionych w wierze, wyrusza razem ze świeckimi, świadomymi swojej misji w Kościele”.

Pod koniec nabożeństwa Prymas Polski abp Wojciech Polak pobłogosławił płaszcze dla ośmiu nowych braci Towarzystwa św. Wojciecha, które krzewi kult patrona w archidiecezji gnieźnieńskiej i sąsiedniej diecezji bydgoskiej.

Po zakończeniu nieszporów przy biciu w dzwon św. Wojciech z katedry gnieźnieńskiej wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha i relikwiami innych świętych oraz błogosławionych. Przeszła ulicami Gniezna do kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim, gdzie do późnych godzin nocnych trwało czuwanie przy relikwiach męczennika.

Na zakończenie procesji, po podziękowaniach Prymasa Polski, głos zabrali biskupi przybyli z zagranicy.

„Bez Chrystusa nie ma Polski, nie ma Polski wolnej, nie ma Europy” – mówił kard. Dominik Duka, emerytowany arcybiskup i prymas Pragi.

„Jaka władza by nie była, Kościół zawsze będzie Kościołem. Takie przekonanie miał św. Wojciech” – przypomniał abp Tomasz Peta z Kazachstanu, prosząc o modlitwę o pokój. Przypominał słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, że najbardziej się do jego osiągnięcia przyczynimy, gdy po powrocie do domu jeszcze bardziej będziemy kochać swoich bliskich.

Bp Algirdas Jurevičius, biskup diecezji telszańskiej na Litwie przyznał, że przybył wraz z duchownymi do Gniezna, by podziękować za świadectwo św. Wojciecha i świadectwo wiary współczesnych chrześcijan, bo Europa i świat bardzo go dziś potrzebują. „Tylko razem i w jedności zwyciężymy i rozwiążemy wszystkie problemy” – mówił.

Wieczorne spotkanie na Wzgórzu Zbarskim zakończył Apel Jasnogórski i błogosławieństwo, którego uczestnikom uroczystości udzielili wszyscy obecni biskupi z przewodniczącym KEP abp. Tadeuszem Wojdą i Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele.

Dziś srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha została przeniesiona na plac przy katedrze, gdzie o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią metropolity warmińskiego abp Józefa Górzyńskiego. W czasie Eucharystii Prymas Polski przekaże przedstawicielom młodych księgę Pisma Świętego. Zostaną również poświęcone i nałożone krzyże misyjne misjonarzom.

Źródło: ekai