Górka Klasztorna: rodzinne rekolekcje trzeźwościowe

2022-01-10 17:47
Rekolekcje o trzeźwości
Autor: Diecezja Bydgoska/ks. Janusz Jezusek MSF

To szansa na wskrzeszenie nas do nowego życia, odkrywanie jego kierunku – mówił w Górce Klasztornej bp Krzysztof Włodarczyk. Rekolekcje, których tematem są słowa „Krok po kroku do Miłości”, zgromadziły przy najstarszym sanktuarium maryjnym uczestników m.in. z Bydgoszczy, Łobżenicy, Nakła nad Notecią, Piły, Rogoźna, Warszawy oraz Wągrowca.

Gościem specjalnym trzydniowego skupienia był Rafał Porzeziński, trener terapii uzależnień i dziennikarz. Nawiązał do „12 kroków”, nazywając je pożytecznym narzędziem do tego, by zacząć zmieniać swoje życie. – I to niezależnie od tego, w jakiej sytuacji znajdujemy się dzisiaj. To droga nie tylko dla uzależnionych od alkoholu, czy narkotyków. Każdy, kto myśli o sobie, jako o „nieskończonym projekcie”, czyli o kimś, kto jest zaproszony do ciągłego rozwoju, może skorzystać z „12 kroków”, jako z idealnej drabiny do tego, by stać się lepszym mężem, bratem, czy katolikiem – zauważył.

Według Rafała Porzezińskiego, nie ma wątpliwości, że „12 kroków” ma pomóc człowiekowi w dążeniu do świętości. – Źródłem tego programu jest z całą pewnością Ewangelia. To Kazanie na Górze oraz List św. Jakuba, które były podstawową lekturą dla Billa W. (Williama Wilsona) i chirurga dr. Boba (Roberta Halbrooka Smitha), w czasie powstawania zasadniczych zrębów „12 kroków”. Trudno nie zauważyć w tym inspiracji w pełni chrześcijańskich. Obaj byli protestantami, ludźmi wierzącymi. Obaj przypisywali swoją trzeźwość osobowemu Bogu, który jest Miłością – powiedział, dodając, że zwrócenie uwagi na ten aspekt, jest czymś niezbędnym. – Dlatego, że wokół AA obrosła cała masa nieprawdziwych mitów. Na przykład to, że we wspólnotach nie mówi się o Bogu, tylko o „Sile Wyższej”. To nieporozumienie, które stoi w sprzeczności z „Wielką Księgą”, czyli podstawowym tekstem formującym AA. Tam słowo Bóg pada kilka razy częściej niż „Siła Wyższa”, na pewno więcej niż 200 razy – mówił Porzeziński.

Rekolekcje, które w całości poprowadził egzorcysta i duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Zimniewicz MSF, odbywają się dzięki gościnności i życzliwości Misjonarzy Świętej Rodziny. – Nasze spotkania mają ogromny wpływ na poprawę relacji w małżeństwie, jak i w całej rodzinie. Rekolekcyjne tematy są połączone z duchowością – wiarą i nadzieją na wyjście z matni, w której tkwiliśmy przez lata pijanego życia. Przez to stajemy się nowymi, innymi ludźmi – powiedział współorganizator Michał Daniel.

Źródło:ekai