Gwardia Szwajcarska będzie większa. Poszukuje rekrutów

2022-09-02 20:44
Gwardia Szwajcarska
Autor: Lucaok/wikimedia commons

Gwardia Szwajcarska otworzyła dwie nowe instytucje w Szwajcarii: biuro prasowe oraz biuro łączności z władzami. To element procesu rozbudowy tej wyjątkowej formacji.

Gwardia Szwajcarska wkrótce będzie liczyć 135 osób. Jest to wzrost o prawie 23 proc. w porównaniu do obecnej liczby 110 członków. Decyzja o rozbudowie zapadła jeszcze w 2015 r. Ale ten proces nie jest prosty. Nie tak łatwo znaleźć chętnych do pełnienia służby. To dlatego otwarto nowe biura w Szwajcarii.

Do Gwardii Szwajcarskiej mogą wstąpić mężczyźni, obywatele Szwajcarii, w wieku od 19 do 31 lat, którzy są praktykującymi katolikami. Muszą mieć powyżej 1,74 metra wzrostu i cieszyć się dobrym zdrowiem oraz nieposzlakowaną reputacją, a także ukończyć podstawowe szkolenie w armii szwajcarskiej.

Do procesu rozbudowy należy również modernizacja koszar gwardii. Teraz gwardziści mieszkają w zabytkowym budynku, który nie spełnia współczesnych wymogów. Ulokowani są w 10-osobowych salach ze wspólnymi łazienkami, w środku panuje nadmierna wilgotność. Przygotowania do przebudowy są na zaawansowanym etapie. Zebrano już większość środków i podpisano umowę w sprawie modernizacji budynku. Prace ruszą jednak dopiero po zamknięciu jubileuszu w 2025 roku. Podczas tego wydarzenia spodziewane są tłumy pielgrzymów, w związku z czym będzie potrzebna szczególna obecność gwardii.

Gwardia Szwajcarska jest formacją unikatową w skali świata. Została powołana w 1506 r. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona papieża.

Źródło: ekai