Haiti: seminarium duchowne w Port-au-Prince zaatakowane przez gangi

2024-04-04 17:09
Port-au-Prince, stolica Haiti, opanowana przez gangi
Autor: EPA/Mentor David Lorens

Gangi napadły na niższe seminarium duchowne w Port-au-Prince. Nikomu nic się nie stało, ale są poważne straty materialne. „Jesteśmy w opłakanym stanie i bardzo nas niepokoi ciągłe pogarszanie się sytuacji w kraju” – alarmuje o. Raynold Joseph, prowincjał duchaczy, którzy prowadzą seminarium.

Uzbrojeni napastnicy wtargnęli na teren obiektu w poniedziałek po południu. Po zneutralizowaniu dwóch strażników podpalili zaparkowane w pobliżu samochody. Czterem księżom i czterem pracownikom udało się uciec i schronić w pobliskiej katedrze. Pomimo kilku wezwań, policja nie interweniowała, ponieważ w tym samym czasie zmagała się z brutalnym atakiem na pobliski pałac prezydencki.

Przestępcy pozostali na terenie seminarium przez sześć godzin. Spalili budynek administracji, splądrowali i zniszczyli siedzibę wspólnoty oraz pomieszczenia szkolne. Uszkodzono też całe wyposażanie obiektu w tym komputery, system oczyszczania wody i panele słoneczne. Duchowni obawiają się, że podobny atak może się powtórzyć. „Jest prawdopodobne - czytamy w komunikacie - że w nadchodzących godzinach lub dniach dojdzie do kolejnych włamań, jeśli szkoła nie zostanie w ten czy inny sposób zabezpieczona”. Sytuacja w Port-au-Prince wymyka się spod kontroli, a my ponosimy tego konsekwencje – dodaje o. Raynold Joseph.

Źródło: Vatican News