Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-13 18:42
Helena Kmieć
Autor: helenakmiec.pl

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano już postulatora procesu beatyfikacyjnego. To salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Ksiądz Paweł Wróbel odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej – dekret abp Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

W chwili ustanowienia postulatora rozpoczyna się faza przygotowawcza. Tu głównym zadaniem jest zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących życia Heleny Kmieć, a także pisma, pamiętniki, listy, wiadomości jej autorstwa. Zbiera się także wszystkie świadectwa, dotyczące znaków i łask, których uzyskanie przypisuje się wstawiennictwu kandydatki na ołtarze.

Kolejnym krokiem będzie powołanie przez abp Jędraszewskiego komisji historycznej i cenzorów teologów, a następnie prośba o opinię Konferencji Episkopatu Polski oraz tzw. nulla osta Stolicy Apostolskiej. Postulator utworzył biuro postulacyjne w Krakowie na ul. św. Jacka 16 (tel. 12 352 27 55, e-mail beatyfikacja@helenakmiec.pl).

Helena Kmieć wstąpiła do Wolontariatu Misyjnego „Salvator” w Trzebini w 2012 roku. Od początku mocno angażowała się w działalność wspólnoty. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. 8 stycznia 2017 r. pracowała jako wolontariuszka w Boliwii. Pomagała tam siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabambie. Tam właśnie została zamordowana 24 stycznia 2017 roku.

Źródło:ekai