Hiszpania: na ulice wróciły procesje maryjne

2022-08-16 14:38
Katedra w Madrycie
Autor: Alberto Racatumba/wikimedia commons

Po dwuletniej przerwie, w wielu hiszpańskich miejscowościach na ulice znów wyszły barwne procesje z maryjnymi figurami. To za sprawą uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej, która jest bardzo popularna w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.

W Hiszpanii wiara we wniebowzięcie Maryi była żywa na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Świadczy o tym literatura, muzyka, sztuka, a przede wszystkim pobożność ludowa. W miejscowości Elche koło Alicante przedstawiany jest średniowieczny poemat „Misteri d’Elx”, który mówi o zaśnięciu i wniebowzięciu Matki Bożej. Przedstawienie odbywa się w miejscowej bazylice, której kopuła staje się niebem. Przy użyciu średniowiecznych maszyn z nieba przybywają aniołowie, aby zabrać Maryję. Szczytowym momentem jest koronacja Matki Bożej, która odbywa się przy biciu dzwonów, podniosłej grze na organach oraz wybuchu fajerwerków.

Maryja Wniebowzięta jest patronką wielu miejscowości w Hiszpanii. Po okresie pandemii, wczoraj na ulice wyszły barwne procesje z pięknie przybranymi figurami Matki Bożej. W Madrycie wielką popularnością cieszy się Virgen de la Paloma, patronka strażaków. Zgodnie z tradycją, grupa strażaków wyjęła obraz Maryi z ołtarza przy użyciu specjalnej drabiny. Wieczorem odbyła się procesja w centrum miasta, w której wzięły udział tysiące wiernych.

Kult Matki Bożej La Paloma należy do jednej z najbardziej kastylijskich tradycji stolicy. Z tego względu wiele kobiet rodem z Madrytu ma na imię Paloma.

Źródło:ekai