Hiszpania: wystawiono musical o Drodze Krzyżowej

2023-02-28 15:19
Musical
Autor: Iglesia en Valladolid//facebook

Rozpoczęty w środę Wielki Post w hiszpańskiej archidiecezji Valladolid, będzie stał pod znakiem wielu imprez kulturalnych, w tym, m.in. wystawianych w poszczególnych parafiach przedstawień pasyjnych. Jednym z nich jest musical „Via Crucis”.

Pierwsze przedstawienie muzyczne autorstwa ks. Toño Casado wystawiono w piątek w katedrze w Valladolid. Organizatorzy wydarzenia określili je mianem koncertu modlitewnego, w którym śledzi się wydarzenia z ostatnich dni przed Zmartwychwstaniem Pańskim. Choć jak podkreślają, musical ma cechy „spektaklu wystawianego na Brodwayu”, to w jego centrum jest krzyż Jezusa.

Już wcześniej scenariusz przedstawienia pochodzącego z Salamanki ks. Casado otrzymał papież Franciszek, który w krótkim nagraniu podziękował za przygotowanie sztuki. Określił ją mianem „dzieła duszpasterskiego”.

Wydarzenia teatralne związane z Wielkim Postem są w Hiszpanii bardzo popularne. Często biorą w nich udział znani artyści. W ostatnich latach był to m.in. hollywoodzki gwiazdor Antonio Banderas. Pochodzący z Malagi aktor i reżyser pojawił się m.in. na deskach teatru w tym mieście w kwietniu 2018 r. w inauguracyjnym spektaklu opery „Passio Christi”. Autorem tego dzieła jest włoski ksiądz Marco Frisina z Rzymu. W przedstawieniu wystąpiła również znana włoska solistka Maria Grazia Schiavo, która w wcieliła się w rolę św. Marii Magdaleny.

Źródło:ekai