Indonezja: kościół pomaga ofiarom erupcji Semeru

2021-12-07 15:19
Indonezja, wulkan
Autor: archiwum se.pl

Zaraz po erupcji wulkanu na wyspie Jawa, indonezyjska diecezja Malang ogłosiła zbiórkę funduszy i artykułów pierwszej potrzeby dla najbardziej poszkodowanych.

Oprócz pieniędzy- brakuje ubrań, środków higienicznych, mioteł i łopat” – mówi karmelita o. Marco Putra, koordynator akcji pomocowej. Chociaż w kataklizmie nie ucierpiał żaden katolik, Kościół nie uchyla się od pomocy wszystkim cierpiącym- podkreśla duchowny.

Liczba ofiar erupcji wulkanu, który znajduje się na indonezyjskiej wyspie Jawa, wzrosła do 22. Nadal nie odnaleziono 27 osób. Trwa akcja ratunkowa. Jest bardzo trudna. To przez brak widoczności spowodowany rozprzestrzeniającym się popiołem oraz potężne zniszczenia, które poczyniły spływająca lawa i błoto.

Jak podają służby ratownicze, lawa dotarła już do obszarów położonych nawet cztery kilometry od krateru. Z zagrożonych terenów ewakuowano około 2 tys. osób. Zniszczonych jest 3 tys. domów, rannych zostało 56 osób.

Semeru (3676 m n.p.m.) jest jednym z najwyższych wśród 130 aktywnych wulkanów w Indonezji. Pod koniec 2018 roku jego wybuch spowodował podwodne osuwisko i tsunami, w wyniku czego zginęło prawie 400 osób. Znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień i erupcji wulkanicznych. Właśnie tam znajdują się 452 wulkany. W tym miejscu występuje też około 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Źródło:ekai