Jan Paweł II i Franciszek na armeńskich znaczkach

2021-11-09 8:03
Armeńskie znaczki z papieżami
Autor: . Armeńskie znaczki z papieżami

W Armenii zostały wydane okolicznościowe znaczki pocztowe upamiętniające dwa doniosłe wydarzenia związane z papieżami. Chodzi o 20. rocznicę historycznej i przełomowej wizyty Jana Pawła II w tym pierwszym chrześcijańskim kraju oraz 5. rocznicę podróży do niego papieża Franciszka.

Na znaczkach jest Jan Paweł II, Franciszek, a także Katolikos wszystkich Ormian na świecie i Patriarcha Armenii Karekin II. Opatrzono je także napisami: PILGRIME TO THE FIRST CHRISTIAN NATION (Pielgrzymka do pierwszego narodu chrześcijańskiego) oraz The visit of the Pontiffs of the Roman Catholic Church to Armenia (Wizyta Papieży Kościoła rzymskokatolickiego w Armenii).

Przypomnijmy, że Jan Paweł II w 2001 roku w czasie modlitwy przy pomniku ormiańskich męczenników w Erywaniu, gdzie płonie „wieczny ogień”, miał odwagę powiedzieć o ludobójstwie, jakie miało miejsce w latach 1915-1917. Zamordowano tam wówczas 1,5 miliona Ormian.

Ojcu świętemu w czasie wizyty towarzyszyli m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian polskich, obrządków ormiańskiego i łacińskiego, a także Adam Bujak, papieski fotograf i przyjaciel Jana Pawła II, który utrwalił na zdjęciach najważniejsze spotkania w albumie: Czas Pojednania.

Niezwykłym akcentem spotkania i modlitwy METZ YEGHER była poruszająca pieśń Ave Maria w wykonaniu Charlesa Aznavoura, znakomitego i znanego na całym świecie piosenkarza, o którym można powiedzieć, że zawsze był i jest Honorowym Ambasadorem Ormian. 

Obecnie w Armenii mieszka 3 mln Ormian, a Ormian żyjących w diasporze jest 7 milionów, m.in. we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Libanie, Syrii, Iranie, Kanadzie, Grecji, Australii, a także w Rosji i na Ukrainie. Jest też spora grupa Ormian w Polsce, żyjących tu od wielu pokoleń, bo od 750 lat.

Źródło: KAI