Japonia: kościół katolicki pomoże poszkodowanym w trzęsieniu ziemi

2024-01-02 23:11
Prefektura Ishikawa
Autor: Y.Shishido/wikimedia commons

Jako Kościół katolicki zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by stać przy poszkodowanych i kontynuować udzielanie wsparcia – deklaruje arcybiskup Tokio Tarcisius Isao Kikuchi po trzęsieniu ziemi. Wstrząsy o magnitudzie 7,8 dotknęły japońską prefekturę Ishikawa. Dotychczasowy bilans kataklizmu to 55 ofiar śmiertelnych.

Kościół uruchomił zespół reagowania kryzysowego Konferencji Episkopatu Japonii, który działa we współpracy z tamtejszą Caritas. Ponieważ najbardziej poszkodowana zostały okolice Hokuriku i Wajima na półwyspie Noto w diecezji Nagoja, razem z tamtejszym biskupem przygotowana zostanie pomoc Kościoła.

Nie ma sygnałów o szkodach wyrządzonych przez trzęsienie ziemi w strukturach kościelnych w sąsiedniej diecezji Niigata – poinformował abp Kikuchi, który od maja 2023 roku jest przewodniczącym światowej Caritas Internationalis.

Telegram kondolencyjny w imieniu papieża Franciszka wysłał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, zapewniając o jego solidarności i duchowej bliskości z poszkodowanymi, a także o modlitwie za zmarłych.

Źródło:ekai