Jasna Góra: 2,5 mln pielgrzymów w mijającym roku

2022-12-30 17:26
Jasna Góra
Autor: JasnaGoraNews

W 2022 r. na Jasną Górę przybyło 2,5 mln pielgrzymów- poinformowano na konferencji prasowej podsumowującej miniony czas w sanktuarium. Za najważniejsze wydarzenia uznano: otwarcie Jasnej Góry dla uchodźców z Ukrainy, poświęcenie Golgoty Wschodu i Kaplicy Jasnogórskiej Matki Pojednania, modlitwę dziękczynną za bł. Prymasa Wyszyńskiego i wprowadzenie jego relikwii do Kaplicy Matki Bożej.

Dom Pielgrzyma był jednym z pierwszych miejsc włączonych w częstochowski system pomocy osobom uciekającym przed wojną. To miało olbrzymie znaczenie wobec ogromnej pierwszej fali szukających schronienia i pomocy, głównie matek z dziećmi. Pierwsi uchodźcy zamieszkali tu już na początku marca i z każdym dniem było ich więcej. 

Jasna Góra pomyślała nie tylko o otwarciu dla uchodźców miejsc noclegowych, ale także świątyni. Już od 13 marca sprawowane są tu niedzielne msze w języku ukraińskim, a od 20 marca w kaplicy Jana Pawła II Boska Liturgia. Cały czas, po ukraińsku, odbywa się też spowiedź. Zdaniem przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego, zdajemy egzamin z pomocy bliźniemu.– Rzeczywiście jesteśmy ludźmi, którzy czerpią siłę z miłości Pana Boga i potrafimy budować mosty, prowadzić dialog z tymi, którzy po prostu oczekują od nas pomocy na różnych poziomach życia – powiedział jasnogórski przeor. Apelował, by nie ustawać w niesieniu pomocy cierpiącej Ukrainie. Zachęca teraz, by włączyć się w zbiórkę źródeł światła.

Z kolei kustosz sanktuarium, o. Waldemar Pastusiak zaznaczył, że po pandemicznej przerwie ruch pielgrzymkowy, także pieszy, znacząco się ożywił. W tym roku Jasną Górę odwiedziło ok. 2,5 mln pielgrzymów. Tylko według szacunkowych danych, różnymi środkami lokomocji przybyło tam prawie 3 tys. pielgrzymek parafialnych a w nich ponad 150 tys. osób; ponad 27 tys. maturzystów; ponad 24 tys. dzieci komunijnych. Na Jasną Górę w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej dotarło w sumie ok. 84 tys. osób.

Golgota Wschodu i Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania to od tego roku nowe wymowne miejsce pamięci o milionach Polaków, ofiar Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego. Znajduje się w Bastionie św. Barbary i niesie, jak mówił podczas otwarcia o. Arnold Chrapkowski, generał Paulinów, przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej.

Rok 2022 był nadal czasem wdzięczności za bł. Prymasa Wyszyńskiego. 3 maja odbyło się narodowe dziękczynienie a w pierwsze liturgiczne wspomnienie 28 maja do Kaplicy wprowadzone zostały jego relikwie. Przez cały rok trwały „Czuwania z bł. Prymasem w Domu Matki” z rozważaniem jego „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”.

Paulini dziękują za pielgrzymowanie na Jasną Górę i zachęcają do dalszej ufności we wstawiennictwo Maryi Królowej Pokoju. – Jasna Góra tętni życiem pielgrzymów i za ich świadectwo wiary, obecność, modlitwę bardzo gorąco i serdecznie dziękujemy – powiedział jasnogórski kustosz.

Źródło:ekai