Jasna Góra: 2 maja zbiera się Rada Stała KEP

2024-04-24 19:01
Rada Stała KEP
Autor: BP KEP

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, na Jasnej Górze odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Tematem spotkania będą bieżące sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu, zaznaczył, że głównymi zagadnieniami zebrania Rady Stałej będą lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. „W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole” – stwierdził bp Miziński.

Sekretarz generalny Episkopatu poinformował, że w kwestii ochrony małoletnich abp Wojciech Polak, odniesie się do stanu przygotowań do powołania „Zespołu kościelnego do zbadania problemu wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych”. Dodał, że również o. Adam Żak zaprezentuje biskupom, jak przebiega proces przygotowania standardów ochrony takich osób w placówkach prowadzonych przez Kościół.

Podczas zebrania, biskupi omówią inicjatywy w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2025 oraz wydarzenia kościelne związane z Wielką Nowenną przed Jubileuszem 2000-lecia dzieła Odkupienia, który będziemy obchodzić w 2033 roku.

3 maja biskupi będą uczestniczyć w obchodach uroczystości NMP Królowej Polski na szczycie jasnogórskim. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: BP KEP