Jasna Góra: 38 Pielgrzymka Kolejarzy

2021-11-08 11:02
Jasna Góra
Autor: Jasna Góra/ Twitter

Z modlitwą o kształtowanie życia w oparciu o Ewangelię, godny byt dla rodzin, o zachowanie etosu służby, rozwój polskich kolei, jedność i bezpieczeństwo na torach, przyjechali do Częstochowy uczestnicy Pielgrzymki Kolejarzy. Jednocześnie była ona dziękczynieniem za życie i nauczanie bł. kard. Wyszyńskiego. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

W homilii abp Budzik przypomniał odwagę i determinację kolejarzy w wielkich zrywach wolnościowych Polaków, wskazał na ich wielką pracę w rozwoju kraju. – Wasz udział w pielgrzymce jest znakiem, że leżą wam na sercu wartości duchowe, te wartości, które są wpisane w historię naszej ojczystej ziemi od 1055 lat chrześcijaństwa. Bez nich nie da się rozwiązać obecnych problemów, nie zbudujemy pomyślnej przyszłości – wskazał metropolita lubelski.

Wspólnocie kolejarskiej towarzyszyła modlitwa za Ojczyznę i rodziny. Matce Bożej powierzono wszystkie sprawy zawodowe i osobiste. Dziękowano za błogosławionego Prymasa Tysiąclecia. Hasłem pielgrzymki były jego słowa: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Jak podkreślali duszpasterze kolejarzy, spotkanie jasnogórskie stało się czasem modlitwy za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego o umocnienie wiary i ufności w moc zawierzenia Maryi. - Abyśmy jako wspólnota kolejarska świadczyli o naszej chrześcijańskiej tożsamości.

Jej duszpasterz ks. Ryszard Marciniak mówił o konieczności wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. – Program zbudowany przez bł. Prymasa Wyszyńskiego jest aktualny i trzeba go przełożyć na rzeczywistość naszych czasów i dostosować do naszej rzeczywistości, która znowu jest naznaczona jakąś walką z Kościołem, z Panem Bogiem. Jeżeli Polska nie będzie Chrystusowa, katolicka, to jej w ogólnie będzie – zauważył kapłan. Ubolewał nad podziałami w Ojczyźnie i zachęcał do ufnej modlitwy za przyczyną Matki Bożej, której opiece polecali naród wielcy polscy prymasi jak A. Hlond i S. Wyszyński. Ks. Marciniak zwrócił uwagę na wielką potrzebę jednoczenia w różnych środowiskach i na różnych płaszczyznach życia społecznego, także wśród kolejarzy. Przypomniał, jak św. Jan Paweł II zachęcał ich by nie dawali się podzielić.

Uczestnicy pielgrzymki zapewnili o duchowej łączności z kolejarzami z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier, którzy do czasu pandemii co roku przyjeżdżali na Jasną Górę.

Źródło:ekai