Jasna Góra: hołd dla kobiet „niepodległych duchem”

2023-03-08 14:13
Święto kobiet
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Dzisiejsze Święto u Najpiękniejszej z Niewiast na Jasnej Górze jest hołdem dla kobiet „niepodległych duchem”, tych, które 160 lat temu w Powstaniu Styczniowym walczyły o wolność i tych, które teraz stawiają czoła okrutnej wojnie w Ukrainie. Na dzisiejszej modlitwie spotkają się Polki i Ukrainki.

Msza św. rozpocznie się o 17.00 w Kaplicy Matki Bożej. Będzie jej przewodniczyć bp Andrzej Przybylski. Eucharystia celebrowana będzie w kielichu „Życia i Przemiany”, który kobiety polskie złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia. Jest wyjmowany z jasnogórskiego skarbca tylko na tę okoliczność.

W spotkaniu weźmie udział spora grupa uchodźczyń. W Kaplicy Matki Bożej wypowiedzą akt zawierzenia, w którym błagać będą za wszystkimi kobietami, a zwłaszcza za siostrami z Ukrainy, które doświadczają okrucieństwa wojny, trwogi i lęku o życie najbliższych, o życie dzieci a także o błogosławieństwo dla tych, którzy pomagają, przyjmują i współczują.

Po Eucharystii w bastionie św. Barbary zostanie wystawiony spektakl poetycko - muzyczny „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”. Następnie w Sali Rycerskiej odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Ukrainka” przygotowanej pod patronatem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ekspozycja ukazuje, jak wiele zadań, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, pełnią dzisiaj ukraińskie kobiety. To obraz tragedii Ukrainek, które nie chcą być ofiarami. Chronią rodziny, pieką chleb, walczą z bronią w ręku, pielęgnują rannych i pokiereszowanych wojną. Na fotografiach pokazano je w różnych rolach społecznych - matek, uchodźczyń, wolontariuszek, artystek, korespondentek, żołnierek.

Inicjatorem święta 8 marca od 16 lat jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i narodu. 

Źródło:ekai