Jasna Góra: hołd z kwiatów dla Matki Bożej

2023-12-09 0:14
Hołd z kwiatów
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, paulini na czele z generałem zakonu i przeorem klasztoru oraz pielgrzymi oddali dziś Matce Bożej „hołd z kwiatów”. To od lat, ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w częstochowskim sanktuarium.

W symbolicznych białych różach składanych pod figurą Niepokalanej na placu, pielgrzymi oddają Maryi swoje życie, zawierzają Kościół, Papieża, Ojczyznę i świat. – Ty, która czynisz cuda, prosimy Cię dzisiaj o cud pokoju na świecie, i tego pokoju w Ukrainie, w Ziemi Świętej, w każdym zakątku ziemi, i o cud pokoju w naszych sercach oraz między nami – modlił się bp Przybylski.    

Po Nieszporach sprawowanych o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej pielgrzymi i wierni przeszli w procesji światła na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej, gdzie odbył się „hołd z kwiatów” na wzór rzymski. Główny celebrans na podnośniku wozu strażackiego przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie został uniesiony na wysokość figury, gdzie złożył wiązankę z białych kwiatów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r.

– Chcemy wpisać się w twoje „Amen” Maryjo. Pozwól, by całe nasze życie było wielkim „tak” wobec Boga. Zawierzamy Ci najpierw siebie, daj nam odwagę do świadectwa. Maryjo spraw, by każdy z nas był w świecie obecnością Boga – prosił częstochowski biskup pomocniczy. Bp Przybylski zawierzył Maryi Niepokalanej Kościół, by szedł drogami Chrystusa i Ewangelii i Papieża Franciszka. – Niepokalana zawierzamy Ci naszą Ojczyznę, Polskę, ona zawsze była silna i wolna Tobą Maryjo. Zawierzamy nasze dziś i nasze jutro Polski – mówił bp Przybylski.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że częstochowianie i pielgrzymi przychodzą do Maryi Niepokalanej, by oddać Jej cześć, wskazać na jedność ze Stolicą Apostolską, miłość do Ojca Świętego.

– Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną modlitwą – zapewniali pielgrzymi, którzy już od rana przyjeżdżali na Jasną Górę. Pan Adam pochodzi z Łodzi. – Chcę podziękować Maryi za jej obecność w moim życiu, z nadzieją i ufnością, że dalej mnie poprowadzi do Boga. Modlitwa za papieża jest ważna, bo jest on swoistym punktem jedności całego Kościoła – mówił łodzianin.

Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. 

Źródło: JasnaGóraNews