Jasna Góra: Jutro „Urodziny” Matki Bożej”

2022-09-07 19:44
Święto Narodzenia NMP
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Już dziś na Jasnej Górze rozpoczęły się obchody święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zaczęło się od procesji maryjnej, potem sprawowana będzie Eucharystia. Nocne czuwanie modlitewne przed swoim patronalnym świętem podejmą członkowie Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski.

W czwartek suma odpustowa sprawowana będzie w bazylice o godz. 11.00. „Urodziny” Matki Bożej, nazywanej też w polskiej tradycji- świętem Matki Boskiej Siewnej, to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt i jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze. Uroczystości potrwają do wieczora 8 września. Tradycyjnie, w święto Narodzenia Matki Bożej paulińscy bracia i klerycy ponowią zakonną profesję, składając śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Specjalnie na odpust po raz 226 przyszła na Jasna Górę Piesza Pielgrzymka Jaworznicka.

8 września wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda. - Jeden z najstarszych odpustów jasnogórskich związany jest z dniem koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, a więc tego specjalnego daru przypominającego nam o tym, że Maryja jest naszą Królową i tu z Jasnej Góry króluje nam i jest Opiekunką całego Narodu – przypomniał o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry.

Jutro przypada 305. rocznica papieskiej koronacji obrazu diademami Klemensa XI. Uroczystość miała wielkie znaczenie przede wszystkim duchowe, ale także polityczne, patriotyczne, narodowe i społeczne. Akt koronacji dopełnił ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Królową Korony Polskiej, dokonane przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to papież, najwyższy autorytet w Kościele, przyozdobił jasnogórską ikonę koronami Kapituły Watykańskiej. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem. Stąd też święto Narodzenia NMP jest dniem patronalnym Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. To powstało z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu. Zostało reaktywowane w 2013 r. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Najświętszej.

Jutro przypada także 76. rocznica Aktu Oddania Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, którego dokonał na Jasnej Górze Prymas Polski, kard. August Hlond w obecności Episkopatu Polski i miliona wiernych. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez Piusa XII w 1942 r., którego inspiracją były objawienia fatimskie. W akcie ślubowania było zobowiązanie dochowania wierności nauce Chrystusa i Kościoła oraz szerzenia Królestwa Bożego na polskiej ziemi.

Źródło:ekai