Jasna Góra: już dziś rozpoczynają się obchody Święta Niepodległości

2022-11-04 13:29
Jasna Góra
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponad stumetrowa wieża - jeden z symboli duchowej stolicy Polski, rozbłyśnie na biało-czerwono i tak będzie aż do narodowego święta. 4 listopada 1918r. to właśnie Jasna Góra, jako jedno z pierwszych miejsc w kraju, cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada.

„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”, w tych słowach wyrażone były wytrwałe dążenia do odzyskania przez Polskę niepodległości. 4 listopada 1918r. do sanktuarium, na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego, weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego i przejęli komendę nad tym miejscem z rąk Austriaków. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga, a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy, jak niegdyś witano królów.

O. Grzegorz Prus, historyk, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego przypomina, że wywieszenie tu biało-czerwonej flagi było ważnym znakiem niepodległej Polski, na którą wszyscy czekali. - Po opuszczeniu klasztoru przez wojska austriackie, mogło wrócić w miarę normalne życie, przede wszystkim wznowiony został ruch pielgrzymkowy - przypomina paulin. Zauważa, że kiedy mówimy o Ojczyźnie, to w odniesieniu do Jasnej Góry często pojawia się przypomnienie, że jest to duchowa stolica Polski. - To określenie związane jest z tytułem Maryi czczonej tutaj jako Królowa Polski, które pojawiło się po zwycięskiej obronie przed Szwedami - zauważa o. Prus.

Pamiątkowa tablica poświęcona ppor. Arturowi Wiśniewskiemu, jasnogórskiemu bohaterowi narodowemu znajduje się w Kaplicy Pamięci Narodu. W Kaplicy Matki Bożej Królowej Polski każdego dnia sprawowana jest Msza św. w intencji Ojczyzny. Na wieży jasnogórskiej stale powiewa biało-czerwona. O zmaganiach Polaków o wolność przypominają zgromadzone tam, narodowe pamiątki.

Ponieważ „wolność przyszła” na Jasną Górę wcześniej, bo już 4 listopada, dlatego tego dnia wieża jasnogórska rozbłyśnie na biało-czerwono i podświetlona tak będzie do 11 listopada. W Narodowe Święto Niepodległości w Kaplicy Matki Bożej w samo południe odśpiewany zostanie hymn Polski, bo sanktuarium zwyczajowo dołączy do akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Źródło:ekai