Jasna Góra: modlitwa w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu

2024-02-13 7:27
Jasna Góra Modlitwa o trzeźwość
Autor: Jasna Góra facebook

Trwa 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Na Jasną Górę jako miejsce, „gdzie człowiek dźwiga się z największych upadków na szczyty świętości” wskazywał św. Jan Paweł II. Do Sanktuarium przybywa wielu pielgrzymów z błaganiem o odzyskanie wolności również od alkoholowego uzależnienia i innych nałogów. Wśród intencji zanoszonych teraz podczas nabożeństwa czterdziestogodzinnego adoracji Najświętszego Sakramentu, które ma charakter ekspiacyjny przed Wielkim Postem, jest i ta o trzeźwość narodu.

Z niepokojem słyszymy, że coraz młodsi sięgają po alkohol, dla coraz większej liczby osób staje się on swoistą receptą na wszelkiego rodzaju trudności. Ta modlitwa o trzeźwość jest szczególnie ważna – mówi kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. Od wielu lat w Centrum Modlitwy Zawierzenia można podjąć postanowienie abstynencji, wpisując się do specjalnej księgi. W ubiegłym roku, podejmując czasową lub całkowitą abstynencję od alkoholu, nikotyny, narkotyków, hazardu, pornografii i uzależnienia od Internetu, wpisało się 348 osób.

Pan Andrzej po 30 latach uzależnienia podjął abstynencję dla swojej rodziny. Na Jasną Górę przyjechał z żoną i z wielką modlitwą o uzdrowienie ciężko chorego wnuka. – Wpisując się do księgi, zobowiązałem się, że do śmierci nie będę pić alkoholu, zrobię to dla wnuka – mówi pan Andrzej. Korzystając z terapii uzależnień zrozumiał jak bardzo swoim alkoholizmem krzywdzi najbliższych. Jego nałóg rozpoczął się od okolicznościowego picia piwa i wina podczas spotkań z kolegami.

– Przyjechałem też na Jasną Górę za wszystkich, których spotkałem na terapii. Wielu z nich ją zaczęło, ale nie skończyło. Mnie się udało. Chcę prosić Maryję, by pomogła mi wytrwać w trzeźwości już do śmierci – wyznaje.

Od ponad 30 lat w sanktuarium odbywają się czerwcowe Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych. – Walka o wolność od uzależnień to też walka o rodzinę, najbliższych, przyjaciół – mówią ich uczestnicy.

Jasnogórskie spotkania są największym w Polsce zjazdem ludzi uzależnionych, ich rodzin oraz tych, którzy pragną wspierać „dźwigających się” z choroby.

Źródło: ekai