Jasna Góra: otwarto Wystawę Rzemiosła Artystycznego

2022-10-14 21:07
Jasna Góra wystawa
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, biżuteria, ale także hafty i stroje, a nawet zbroje, tarcze i szable- to wszystko na otwartej dziś na Jasnej Górze V Wystawie Rzemiosła Artystycznego. Ekspozycja wpisuje się w bogaty zbiór rękodzieł zgromadzonych w Sanktuarium i obchodzony Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim. Usytuowana jest w nowej części Bastionu św. Rocha.

Jasna Góra to miejsce, gdzie rzemiosło artystyczne kipi swoim bogactwem - zauważył przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreślił, że, gdy „przeżywamy rozmaite tragedie i z niepokojem myślimy o przyszłości, ratuje nas sztuka, kultura, wiara”. Zakonnik podziękował rzemieślnikom za to, że w swej twórczości inspirują się wartościami ewangelicznymi, że jej owoc chcą prezentować na Jasnej Górze, i że zawsze są gotowi przychodzić z pomocą temu miejscu, które ma już 640 lat i dzięki temu ono pięknieje.  

Rzemieślnik to brzmi dumnie- mówił prof. Jan Klimek, wiceprezes Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. Zauważył, że 99 procent wszystkich firm w Polsce, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich największą wartością jest to, że są głównie firmami rodzinnymi. Zauważył, że największym problemem jest dziś sukcesja, czyli przekazywanie swych umiejętności drugiemu i kolejnym pokoleniom.

Ta wystawa wpisuje się w bogate dzieje rzemiosła widoczne także na Jasnej Górze - przypomniał o. Stanisław Rudziński, kustosz tutejszych zbiorów sztuki wotywnej. Zauważył, że chodzi tu przede wszystkim o biżuterię, której wyjątkowe zbiory prezentowane są na sukienkach Matki Bożej, ale także o wyroby artystycznego kowalstwa czy stolarstwa. Wśród współczesnych dzieł sztuki wymienił np. złoconą balustradę na Szczycie Jasnej Góry czy witraże w Kaplicy Matki Bożej, Serca Pana Jezusa i Kaplicy Pawła Pustelnika.

Na wystawie znalazły się m.in. biżuteria, naczynia liturgiczne, elementy wyposażenia kościołów, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, ale także hafty i stroje (np. serdak góralski biały- kopia serdaka wykonanego dla Jana Pawła II, ornat góralski). Są nawet płatnerskie wytwory, a więc zbroje, tarcze i szable. Niezwykle wymowny jest duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, którego konstrukcja wypełniona jest przestrzelonymi blachami. To on niejako otwiera wystawę. Mierzy aż 2,90 cm.

Wystawę można oglądać do czerwca.

Źródło:ekai