Jasna Góra: pielgrzymi przybiegli w sztafecie

2022-07-26 18:49
Pielgrzymka w sztafecie
Autor: JasnaGoraNews

Na Jasną Górę docierają nie tylko pielgrzymki piesze. "To spacer z Matką Bożą" - mówili pątnicy, którzy przybiegli w sztafecie z Tarnowa. Dystans około 230 kilometrów pokonało 45 osób. Jeden z najstarszych uczestników miał 73 lata.

Momentami temperatura sięgała 50 stopni, a pielgrzymi zostawiali ślady stóp w asfalcie. Jednak wszyscy dobiegli na Jasną Górę. Przyznali, że to była bardzo trudna, a nawet ekstremalna pielgrzymka, ze względu na upał. Jak wyjaśniają biegacze, „jedno uderzenie nogi, to trzykrotna masa ciała”- to znaczy, że w szczytowym momencie na stopę działa (co prawda tylko ułamek sekundy) obciążenie wynoszące od 2,5 do 3,0 masy ciała.

Uczestnicy pielgrzymowali do Częstochowy sztafetowo, podzielono ich na grupy, w zależności od poziomu wytrenowania i kondycji. Trasa miała trzy etapy, a każdy z pielgrzymów pokonał dwa odcinki.

Zenon Dziadura, prezes klubu „Witar” i organizator pielgrzymki, który przebiegł już 120 maratonów, chwalił uczestników pielgrzymki, podkreślając, że jeden z najstarszych pątników, bo 73-letni, był jego zdaniem jednym z najmocniejszych. Upał nie robił na nim wrażenia – opowiadał o koledze. Wojtek pobiegł drugi raz i jak przyznał ta droga była dla niego „rozmową z Matką Bożą”. Biegnę do niej, bo chcę Ją prosić o zdrowie i chcę zmienić się na lepsze, pragnę, by Ona mi w tym pomagała – wyznał z kolei Andrzej.

Organizatorami pielgrzymki są: parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu i Tarnobrzeski Klub Biegacza „Witar”.

Źródło: JasnaGoraNews.com