Jasna Góra: przekazano Światło nadziei i pokoju dla Ukrainy

2023-01-27 11:12
Ogień dla Ukrainy
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Światło nadziei i pokoju dla Ukrainy przekazano podczas Apelu Jasnogórskiego. Jutro symboliczny ogień trafi na ręce metropolity lwowskiego abp Mieczysława Mokrzyckiego. Ze Lwowa zostanie rozesłany w różne strony Ukrainy.

„Jasna Góra od początku trwania wojny, swoją modlitwą i pomocą materialną wspiera cierpiący naród ukraiński. Poprzez gest przekazania światła, które nieustannie płonie przed obrazem Matki Bożej, pragniemy wyrazić gest naszej solidarności i przypomnieć wszystkim w Ukrainie, że tu, na Jasnej Górze, każdego dnia modlimy się o pokój i o łaskę opamiętania dla wszystkich oprawców z Rosji” – powiedział kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

Symboliczny ogień, zapalony od wiecznej lampy w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu, w sobotę zostanie przekazany na ręce metropolity lwowskiego, abp Mieczysława Mokrzyckiego, z intencją – jak zaznaczył ojciec kustosz – „aby to światło dotarło jak najdalej na wschód Ukrainy – tam, gdzie walczą żołnierze, gdzie zwykli prości ludzie zmagają się z biedą, cierpieniem i śmiercią; aby przypomnieć im i powiedzieć, że jesteśmy razem z nimi, że modlimy się za nich i pamiętamy o nich”.

Za pomysłem przekazania Światła nadziei i pokoju stoi częstochowski katecheta Rafał Matuszewski. Do inicjatywy włączyli się przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i metropolita częstochowski abp Wacław Depo, także Rycerze Kolumba, którzy zawiozą symboliczny ogień do Lwowa, oraz polska i ukraińska młodzież.

Ogień przekazał w czwartkowy wieczór arcybiskup Wacław Depo. „W nocy stanu wojennego Jan Paweł II prosił, aby w ojczyźnie Jasnej Góry nigdy nie zagasło światło nadziei. Dzisiaj tę jego modlitwę kierujemy do Ukrainy – żeby dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci, to światło rozbłyskało” – podkreślił metropolita częstochowski.

Jak wyjaśniło biuro prasowe sanktuarium, gest przekazania światła nawiązuje „do obrony Jasnej Góry przed Szwedami i wielu innych trudnych momentów w historii narodu polskiego, w których Matka Boża zawsze była siłą, oparciem i nadzieją na zwycięstwo”.

Na Jasnej Górze codziennie o godz. 15.30 odprawiana jest msza św. w intencji pokoju w Ukrainie. Dla jej mieszkańców trwa też zbiórka pieniędzy na zakup agregatów prądotwórczych oraz nowych latarek, akumulatorów i świec.

Źródło:ekai