Jasna Góra: różaniec, przestrzelony pas papieskiej sutanny, a nawet czarne BMW

2021-10-22 11:00
Auto
Autor: Jasna Góra twitter

Wśród darów i pamiątek ofiarowanych przez św. Jana Pawła II, które można oglądać w częstochowskim sanktuarium, są też m.in złote serce i rower kolarski.

Samochód trafił na Jasną Górę w 2010 r., ale wcześniej nie był publicznie prezentowany. Od niedawna można go oglądać w nowej części bastionu św. Rocha. Jako pamiątkę po Janie Pawle II przekazał go sanktuarium, krakowski metropolita kard. Stanisław Dziwisz.Papieskie BMW E34 - rocznik 1992, pokonało około 55 tysięcy kilometrów. W tym samochodzie, specjalnie dla papieża, zamontowano dodatkową lampkę, bo podróżując Ojciec Święty Paweł II chciał wykorzystać ten czas na pracę.

Samochód ma napęd na cztery koła. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. Pojazd o o takim oznaczeniu był wyposażony w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. BMW 525ix dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji.

Jan Paweł II korzystał z tego auta przez 10 lat, między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu. Od innych samochodów z tej serii, różni się tylko zainstalowaną radiostacją z częstotliwością włoskiej policji i większą ilością lampek oświetleniowych nad tylną kanapą.

Na wystawie zatytułowanej „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”, oprócz samochodu zobaczyć można także inne pamiątki związane z Janem Pawłem II, m.in. trony papieskie z pielgrzymek na Jasną Górę, ornaty i dary, które dostawał podczas podróży apostolskich.

Źródło: stacja7