Jasna Góra: „Światło nadziei i pokoju” dla Ukrainy

2023-01-26 20:07
Światło dla Ukrainy
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

„Światło nadziei i pokoju” zostanie dziś przekazane z Jasnej Góry dla cierpiącej z powodu wojny Ukrainy. To pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i abp Wacław Depo, jako przypomnienie i zapewnienie, że wraz z pielgrzymami trwają na modlitwie błagając Jasnogórską Maryję o orędownictwo i wsparcie.

Symboliczny ogień zapalony od wiecznej lampy w Kaplicy zostanie przekazany podczas dzisiejszego Apelu Jasnogórskiego. Zostanie zawieziony do katedry lwowskiej, skąd będzie rozesłany na wszystkie strony Ukrainy, włącznie z frontem wojennym. W akcję włączą się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

Pomysł przekazania „Światła nadziei i pokoju” na Ukrainę zrodził się z potrzeby serca u częstochowskiego katechety Rafała Matuszewskiego. Planował kolejny wyjazd z pomocą humanitarną wspólnie z fotoreporterem Tygodnika Katolickiego Niedziela Karolem Porwichem. Przy okazji chciał zawieść olej z lampy z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Myśl o zawiezieniu „Światła nadziei i pokoju” pojawiła się niespodziewanie, gdy pan Rafał wychodził z Kaplicy Adoracji na Jasnej Górze.Inicjatywę podjęli jej przeor o. Samuel Pacholski i metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

28 stycznia „Światło nadziei i pokoju”  zostanie przekazane na ręce abp Mieczysława Mokrzyckiego w katedrze lwowskiej, skąd będzie rozesłane na wszystkie strony Ukrainy.

Ten gest nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami i wielu innych trudnych momentów w historii narodu polskiego, w których Matka Boża zawsze była siłą, oparciem i nadzieją na zwycięstwo.

Źródło:ekai