Jasna Góra: w sobotę XIII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

2022-11-09 19:01
Pielgrzymka Muzyków Kościelnych
Autor: JasnaGoraNews

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę odbędzie się w sobotę, 12 listopada. O. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP podkreśla, że to także okazja do integracji muzyków i tych, którzy troszczą się o formację oraz edukację muzyczną w Polsce. Na pielgrzymkę zaproszono: dyrygentów, organistów, chóry, schole liturgiczne, kantorów, zespoły wokalno-instrumentalne.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie Eucharystia w jasnogórskiej bazylice o 13.30. Mszy św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Będzie miało też miejsce zawierzenie Matce Bożej wszystkich muzyków kościelnych w Polsce.

Jak zauważył o. Kilnar w zaproszeniu na pielgrzymkę, „ten rok, podobnie jak ubiegły, okazał się czasem wyjątkowej próby naszej wiary, naszej wierności Bogu, Kościołowi”, stąd potrzeba jeszcze większej integracji. Jasnogórskie spotkanie to też czas wymiany doświadczeń muzyków z różnych regionów Polski. Tradycją jest, że oprawę muzyczną pielgrzymki tworzą przedstawiciele z poszczególnych polskich diecezji, w tym roku z tarnowskiej.

Po Mszy św. w bazylice zabrzmi uroczysty koncert w wykonaniu: Chłopięcego Chóru Katedralnego „Pueri Cantores Tarnoviensis”, Chóru Mieszanego Bazyliki Limanowskiej „Canticum Jubilaeum”, Chóru Mieszanego „Zew Gór” z Łącka, Chóru Sanktuarium Przemienienia Pańskiego „Veraicon” z Nowego Sącza. Mottem XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Muzyków Kościelnych stał się werset psalmu 69 „Pieśnią chcę chwalić imię Boga i dziękczynieniem Go wysławiać”.

Jasnogórski klasztor przez wieki był jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce i centrum kultury muzycznej zakonu paulinów. Celebracje nabożeństw, które licznie gromadziły pielgrzymów, wymagały od zakonników przygotowania muzycznego. Od XVI w. działała tu Kapela Jasnogórska, a w XVIII w. istniał Dom Muzykantów. Uczono śpiewu, gry i kompozycji. Dziś spadkobiercą tej tradycji jest Publiczna Jasnogórska Szkoła Muzyczna I i II.

Źródło:ekai