Jerozolima: na Starym Mieście zniszczono figurę Jezusa

2023-02-02 18:36
Jerozolima
Autor: David Shankbone/wikimedia commons

W Jerozolimie kolejny akt wandalizmu związanego z chrześcijańskim miejscem świętych. Dziś rano na tamtejszym Starym Mieście, do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz. Poinformowała o tym franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy. Został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji, sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Trwa przygotowywanie ekspertyzy, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

Od początku roku to już szósty atak na obiekty chrześcijańskie i chrześcijan. W styczniu zbezczeszczono cmentarz protestancki na jerozolimskiej Górze Syjon, zdewastowano kościół maronicki w północnym Izraelu i namalowano nienawistne graffiti na ścianach ormiańskiego klasztoru na Starym Mieście w Jerozolimie. Doszło również do ataków na chrześcijańskie restauracje przy Nowej Bramie do chrześcijańskiej dzielnicy Stare Miasto oraz na Patriarchat Ormiański.

Łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa mówił ostatnio o rosnących napięciach między wspólnotami religijnymi i wyraził obawę o ewentualne konsekwencje. Zdaniem patriarchy, radykalne siły w kraju mogą czuć się ośmielone do kontynuowania ataków na chrześcijan czując wsparcie niektórych członków rządu. Zaniepokojenie „celowymi atakami” wyraził, w rozmowie z KNA pochodzący z Niemiec benedyktyn o. Nikodem Schnabel. Trzeba zadać pytanie, „czy nie ma związku między zauważalnym wzrostem antychrześcijańskiej przemocy z nienawiści, a pewną retoryką, jaką można usłyszeć od niektórych członków rządu” - powiedział zakonnik, który jako wikariusz patriarchalny odpowiada za duszpasterstwo migrantów i osób ubiegających się o azyl w łacińskim Patriarchacie Jerozolimy.

Kaplica, w której dokonano nowego aktu wandalizmu jest jednym z miejsc świętych administrowanych przez Kustodię franciszkanów w Ziemi Świętej. Na tym terenie znajduje się również renomowane Franciszkańskie Studium Biblijne oraz otwarte w 1902 roku, najstarsze w Jerozolimie muzeum, które zajmuje się historią i kulturą chrześcijaństwa w Ziemi Świętej.

Źródło:ekai