Jest decyzja biskupów: zespół ekspertów zbada dokumenty dotyczące przestępstw seksualnych

2023-03-14 17:17
KEP Komisja
Autor: BP KEP

Zespół powołany przez biskupów zajmie się kwestiami przestępstw popełnionych przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości oraz praktyką rozwiązywania tych problemów. Jak poinformował abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej, biskupi byli w tej sprawie jednomyślni.

W komunikacie podsumowującym 394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie polscy biskupi poinformowali, że chcą powołać specjalny zespół, który zajmie się kwestiami przestępstw popełnionych przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości oraz praktyką rozwiązywania tych problemów.

Praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości będzie przedmiotem prac specjalistów, uwzględniających kwestię wiarygodności dokumentów okresu PRL. W trosce o dobro ofiar biskupi zamierzają powołać taki zespół” – czytamy w komunikacie.

– Wszyscy biskupi byli za powołaniem komisji, nikt nie był przeciw– ujawnił Prymas Polski abp Wojciech Polak. – W ramach zadań zespołu będzie rzetelne zbadanie dokumentów, zarówno w archiwach państwowych i kościelnych, z uwzględnieniem prawa i stanu wiedzy, a także kontekstu społeczno-kulturowego.

Zespół ma działać w całej Polsce, w każdej z diecezji, korzystając z metodologii badań przeprowadzanych za granicą. Badania mają być całościowe, a zaproszeni do komisji będą eksperci z różnych dziedzin: historycy, psychologowie, prawnicy, znawcy obowiązującego wówczas prawa świeckiego, jak i prawa kanonicznego.

Źródło: BP KEP, stacja7