Jest już pierwsze sanktuarium bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-09-13 12:55
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

Sanktuarium ustanowiono w Zuzeli nad Bugiem, gdzie urodził się Prymas Tysiąclecia. Podczas wczorajszej Mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli, ogłosił to bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej.

To wyjątkowy moment dla parafii, która związana jest z osobą Kardynała, bo jak sam przyznał: tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: Z ciała i krwi mojej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu. Jestem związany z Zuzelą sercem” – przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia bp Stepnowski, który przewodniczył Eucharystii.

Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów, na czele z bp. Tadeuszem Bronakowskim. Bp Janusz Stepnowski przedstawiając sylwetki bł. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, podkreślał ich wielką rolę w historii naszej Ojczyzny. „Dali swoje siły, swoje życie dla drugiego człowieka” – zaznaczył ordynariusz łomżyński. Jak mówił- kard. Wyszyński „próbował otworzyć serca Polaków na te pokłady miłości".

Przypomnijmy- rodzina Wyszyńskich mieszkała w Zuzeli przez dziesięć lat na początku XX w. W 1982 r. w zrekonstruowanym budynku dawnej szkoły, do której uczęszczał przyszły błogosławiony, utworzono Ośrodek Pamięci Kardynała Wyszyńskiego.

Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się w niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Eucharystię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.W liturgii wzięli także udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Mateusz Morawiecki. Obecni byli goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.

Źródło:ekai