Jeszcze w tym roku film Martina Scorsese o Jezusie

2024-01-10 20:24
Martin Scorsese
Autor: Montclair Film/wikimedia commons

Amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Martin Scorsese zapowiedział, że jego film o Jezusie zostanie nakręcony jeszcze w tym roku i będzie trwał tylko 80 minut. Jak poinformowało amerykańskie czasopismo "The Hollywood Reporter", reżyser ukończył już scenariusz, który jest oparty na książce japońskiego pisarza Shūsaku Endō.

"Staram się znaleźć nowy sposób, aby uczynić go bardziej przystępnym i zdjąć z niego negatywny ciężar tego, co kojarzy się ze zorganizowaną religią" - powiedział Scorsese w rozmowie z amerykańskim dziennikiem "Los Angeles Times". 

Scorsese jest współautorem nowego projektu razem z krytykiem i filmowcem Kentem Jonesem. Jest on oparty na książce Shūsaku Endō "Życie Jezusa", który napisał także powieść "Milczenie" zaadoptowaną na ekran przez Scorsese w 2016 roku z aktorami Andrew Garfieldem, Adamem Driverem i Liamem Neesonem.

"Odpowiedziałem na apel papieża do artystów w jedyny znany mi sposób: wyobrażając sobie i pisząc scenariusz do filmu o Jezusie" - powiedział Scorsese jezuickiemu magazynowi La Civiltà Cattolica w maju ubiegłego roku.

Akcja filmu będzie rozgrywać się głównie w czasach współczesnych i skupi się na zasadach głównych nauk Jezusa, a nie na doktrynie religijnej. " Religia, wypowiadasz to słowo i wszyscy się bronią, ponieważ zawiodła na tak wiele sposobów. Ale to niekoniecznie oznacza, że początkowy impuls był zły. Wróćmy do tego. Zastanówmy się nad tym. Możesz to odrzucić. Ale może to coś zmienić w twoim życiu - nawet, jeśli to odrzucisz. Nie odrzucaj tego od razu. Tylko o tym mówię. Mówię to jako osoba, która za kilka dni skończy 81 lat" - powiedział Scorsese.

Dla Scorsese projekt jest kumulacją tego, do czego dążyło wiele jego filmów w całej karierze. "Próbowałem znaleźć to w `Kundun- życie Dalaj Lamy` i `Ostatnim kuszeniu Chrystusa`, a nawet w `Gangach Nowego Jorku`, do pewnego stopnia, drogi do odkupienia i ludzkiej kondycji oraz tego, jak radzimy sobie z negatywnymi rzeczami w nas. Czy jesteśmy przyzwoici, a potem uczymy się stawać nieprzyzwoitymi? Czy możemy się zmienić? Czy inni zaakceptują tę zmianę? Myślę, że tak naprawdę jest to strach przed społeczeństwem i kulturą, która jest zepsuta z powodu braku ugruntowania w moralności i duchowości. Nie religii. Duchowości. Zaprzeczanie temu" - powiedział Scorsese.

Jeśli zapowiedź Scorsese, że film będzie trwał 80 min. okaże się prawdziwa, to nowe dzieło może być najkrótsze w jego reżyserskim dorobku. Dla porównania, jego ostatni  film, którego premiera odbyła się w listopadzie ubiegłego roku "Czas krwawego księżyca" i obecnie stojący w wyścigu o Oscary, trwa 206 minut.

Źródło:ekai