„Johnny” od piątku na ekranach polskich kin

2022-09-21 16:29
Ks. Jan Kaczkowski
Autor: Media Wnet/ wikimedia commons

20 września w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Johnny”, opowiadającego o śp. ks. Janie Kaczkowskim, bioetyku i promotorze ruchu hospicyjnego. W piątek film trafi na ekrany kin w całej Polsce.

Premiera filmu Daniela Jaroszka zgromadziła także obsadę, m.in. Piotra Trojana, Marię Pakulnis, Witolda Dębickiego i Martę Stalmierską. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się również Jurek Owsiak, Donald Tusk, Natalia Kukulska i Remigiusz Mróz. Na premierze obecna była rodzina księdza Kaczkowskiego, przedstawiciele puckiego hospicjum, Fundacji jego imienia oraz Patryk i Żaneta Galewscy, w których w filmie wcielili się Piotr Trojan i Marta Stalmierska.

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego, który nie miał łatwego startu w życiu. Chłopak włamuje się do domu w małym mieście. Wyrokiem sądu ma odbyć prace społeczne w puckim hospicjum. Tam poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii i robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem- walką z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Patrząc na tę produkcję, jestem przekonany, że ks. Kaczkowski byłby zadowolony, gdyby miał okazję ją obejrzeć. Jest więcej niż pewne, że "Johnny" spodoba się też widzom – napisał m.in. Kamil Dachnij na portalu WP Film. Film już się spodobał. Z 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, „Johnny” wrócił z nagrodą publiczności. Wyróżnieni zostali także Piotr Trojan (główna rola męska), Marta Stalmierska (debiut aktorski, również za film „Apokawixa”) oraz Dawid Ogrodnik (Złoty Kangur – nagroda australijskich dystrybutorów filmowych).

Ks. Jan Kaczkowski (1977-2016) był twórcą Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autorem i współautorem popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał tytuł honorowego obywatela Pucka. Wyróżniono go medalem „Curate Infirmos” przyznanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W 2014 r. został laureatem Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Odebrał też nagrodę Pontifici, przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

Jego inicjatywa zaangażowania w wolontariat hospicyjny tzw. trudnej młodzieży i osób skazanych została uznana za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzona przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.

Źródło:ekai