Jordania: rozbudują teren wokół miejsca chrztu Jezusa

2021-09-16 11:03
Jordania
Autor: pixabay

Swoją zgodę wydał rząd Jordanii i dał zielone światło na prace budowlane wokół „Al-Maghtas” nad Jordanem- czczonego jako miejsce chrztu Jezusa. Informacje podał arabsko-chrześcijański portal „Abouna”, powołując się na doniesienia gazety „Al-Ghad”. Skąd pomysł na rozbudowę? To przez napływ turystów , którzy tłumnie odwiedzają to święte miejsce.

Do tej pory uznawano je za teren rolniczy. Ale nowa ustawa umożliwia zagospodarowanie ziem, które przylegają do miejsca chrztu. Dlatego powstanie organizacja non-profit, która zajmie się rozwojem tego obszaru pod nadzorem rady doradczej.

Zdaniem jordańskiego ministra turystyki, to powinno zaspokoić potrzeby pielgrzymów i innych osób, odwiedzających jedno z najświętszych i największych miejsc pielgrzymkowych, a także stworzyć miejsca pracy.Pomysł pochwalił kierownik katolickiego centrum medialnego w Ammanie Rifat Bader. Podkreślił, że Al-Maghtas zyskał „ważne i cenione miejsce w światowym ruchu religijnym”. Do tej pory brakuje tam jednak na przykład hoteli dla pielgrzymów i grup turystycznych.

Nowa ustawa ma sprawić, że to miejsce stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne, poza tym przyczyni się do ożywienia gospodarczego kraju. „Jako Kościoły zachęcamy do rozwijania takich projektów, które pomogą budować mosty komunikacji z Kościołami świata” – stwierdził Bader.

Dom królewski Jordanii od lat wspiera rozbudowę tego obiektu, który w 2015 trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Król Abdullah II podarował grupom wyznaniowym m.in. działki, na których w ostatnich latach zbudowano wiele nowych kościołów.

W październiku 2020 r. powołano międzynarodową i międzywyznaniową radę doradczą, która ma nadzorować rozwój tego miejsca. Jej członkami są m.in. Dalajlama XIV, chiński przedsiębiorca Jack Ma oraz nowozelandzki reżyser i aktor Sir Peter Jackson.

Źródło: ekai