Jutro pogrzeb bp seniora archidiecezji warszawskiej Mariana Dusia

2021-09-13 12:41
Bp Duś
Autor: pixabay

Uroczystości pogrzebowe biskupa rozpocznie Msza św. żałobna w kościele św. Anny w Wilanowie dziś o godz. 18. Pogrzeb odbędzie się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, we wtorek, 14 września, o godz. 11 w Świątyni Opatrzności Bożej. Właśnie tam spocznie ciało Zmarłego – czytamy w komunikacie abp. metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza.

Biskup Marian Duś urodził się 25 czerwca 1938 r. w Róży, w diecezji tarnowskiej. Na kapłana został wyświęcony 6 czerwca 1968 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przez pierwsze lata kapłaństwa pracował jako wikariusz w Grójcu, potem pełnił funkcję prefekta w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie i wykładowcy socjologii. Później był proboszczem w Pyrach i dziekanem dekanatu piaseczyńskiego.

7 grudnia 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej i biskupem tytularnym Thenae.Sakrę biskupią przyjął w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1986 r. z rąk prymasa Józefa Glempa.

W 1980 r. jeszcze jako proboszcz, został wybrany do Rady Kapłańskiej, której był sekretarzem. Po otrzymaniu sakry biskupiej, objął stanowisko przewodniczącego. Brał także udział w pracach Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej, był członkiem Rady ds. Ekonomicznych. Biskup Duś pełnił też funkcję prezesa Zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

4 listopada 2013 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Biskup Marian Duś zmarł w czwartek 9 września po długiej chorobie. Miał 83 lata.

Źródło: diecezja.waw