Jutro ruszą na Jasną Górę. Zbliża się Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba

2021-10-07 10:51
Jasna Góra
Autor: Jasna Góra biuro prasowe Jasna Góra

W tym roku pielgrzymi będą wędrować pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Na Jasnej Górze podziękują Królowej Polski za rozwój swojej wspólnoty w Polsce i poproszą o dalszą opiekę.

Pielgrzymka rozpocznie się 8 października. Tego dnia zaplanowano konferencję, różaniec w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz Apel Jasnogórski. W kolejnym dniu wręczone zostaną nagrody Rady Najwyższej dla rad lokalnych Rycerzy Kolumba. W bazylice jasnogórskiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego i Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce, abp. Wacława Depo.Po drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich odbędzie się Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. To przyjęcie kandydatów do Rycerstwa w Kaplicy Różańcowej. Jak co roku pielgrzymce towarzyszy dzieło miłosierdzia- polega na zbiórce rzeczowej dla placówek, które działają na rzecz życia. W tym roku Rycerze i ich rodziny przywiozą pieluchy dla dzieci i dorosłych, środki pielęgnacyjne oraz chemii gospodarczej.

„Pielgrzymka do Czarnej Madonny to zawsze wielkie święto dla rycerskich rodzin. To tutaj zawierzamy wszystkie nasze sprawy” – mówi w rozmowie z KAI przywódca Rycerzy Kolumba, Delegat Stanowy Krzysztof Zuba. „W ubiegłym roku pandemia uniemożliwiła nam przyjazd na Jasną Górę, dlatego tegoroczna pielgrzymka jest dla nas jeszcze większą radością” – podkreślił.

W centrum naszych rozważań będzie Eucharystia. W ostatnim czasie, ze względu na przepisy sanitarne, wielu z nas nie mogło bezpośrednio uczestniczyć we mszach świętych. To uświadamia nam jeszcze dobitniej, jak kluczową rolę pełni Eucharystia w naszym katolickim życiu” – zaznaczył Krzysztof Zuba.

Rycerze Kolumba to największa na świecie organizacja katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył w 1882 roku w New Haven w USA, bł. ks. Michael McGivney. Zgromadził grupę, która miała się wzajemnie wspierać się i formować w wierze katolickiej.

Zasadami Rycerzy są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Są obecni w kilkunastu państwach świata i liczą ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat. Działają w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Źródło:ekai