Kalisz: do miasta dotrze fragment skały z Groty Świętej Rodziny

2022-11-16 17:13
Narodowe Sanktuarium w Kaliszu
Autor: Filip Stachowiak/wikimedia commons

Fragment skały z Groty Świętej Rodziny w Nazarecie trafi do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Relikwie wprowadzone zostaną w pierwszy czwartek grudnia, podczas modlitwy w intencji rodzin i obrony życia.

Przed nami bardzo ważne wydarzenie dotyczące naszego Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Już wkrótce zostanie wniesiony kamień z Groty św. Józefa z Nazaretu. Chcemy w ten sposób podkreślić więź między tymi dwiema świątyniami. Cieszymy się, że obraz św. Józefa Kaliskiego jest już obecny w Nazarecie i wszyscy odwiedzający to miejsce mogą dowiedzieć się o naszym sanktuarium – powiedział KAI biskup kaliski Damian Bryl.

Jak zaznaczył duchowny- kamień będzie znakiem przypomnienia ziemskiej ojczyzny św. Józefa. – Będzie to okazja, aby lepiej go poznać, a przez to lepiej służyć Chrystusowi na wzór świętego. Wszystko zaczęło się od przywiezienia do Ziemi Świętej, jako wotum za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa, kopii jego obrazu. Doszło do tego podczas pielgrzymki diecezjan w listopadzie 2019 r. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna. - Wtedy padła propozycja ze strony kustosza sanktuarium św. Józefa w Nazarecie o. Bruna Varriano (OFM) przekazania do Kalisza fragmentu skały z Groty Świętej Rodziny, wcześniej nazywanej Domem św. Józefa.

W realizacji przeszkodziła jednak pandemia, w czasie której pielgrzymowanie w obie strony stało się niemożliwe – stwierdził ks. Krzysztof Kowalik. Po jej ustaniu, ks. dr Krzysztof Kowalik i ks. prał. dr Jacek Plota, kustosz kaliskiego Sanktuarium, w porozumieniu z biskupem kaliskim Damianem Brylem postanowili wrócić do sprawy. Na ręce o. Bruna Varriano wystosowano pisma z prośbą o przekazanie relikwii.

W tym czasie nastąpiła zmiana na stanowisku gwardiana. O. Varriano powierzono misję wikariusza Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, a jego miejsce zajął Polak o. Wojciech Bołoz (OFM), który przekierował sprawę do o. Pattona (OFM), kustosza Ziemi Świętej w Jerozolimie. To on decyduje o sprawach relikwii. Prośba została rozpatrzona pozytywnie i relikwie z odpowiednimi dokumentami przybędą do Kalisza 1 grudnia. Stanie się to podczas Mszy św. w intencji rodzin i obrony życia, której przewodniczyć będzie bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

Źródło:ekai