Kalisz: Przewodniczący KEP zawierzył Naród i Kościół w Polsce św. Józefowi

2021-10-08 10:57
Abp Gądecki
Autor: Paterm/Wikimedia Commons

Uroczystość odbyła się W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wzięli w niej udział hierarchowie Kościoła, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a także przedstawiciele władz państwowych. Aktu zawierzenia dokonał abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił w homilii o roli św. Józefa jako opiekuna małżeństw, rodzin, życia, dobrej pracy ludzkiej, Ojczyzny i całego Kościoła. Jak podkreślał, dzieło odbudowy wiary trzeba zacząć od siebie; nie przejmując się trudnościami, przeciwnościami i podziałami – żyć Ewangelią. Wyjaśniając rolę św. Józefa, zwrócił uwagę na znaczenie małżeństwa nie tylko w życiu społecznym, ale i duchowym – jako obrazu miłości między Chrystusem a Kościołem.- Józef uczy nas Bożej logiki, która przypomina nam, że miłość to nie tylko uczucie ani krótka chwila, ale decyzja na całe życie. Małżeństwo to coś więcej, jak wspólne zamieszkanie partnerów seksualnych. Tylko bycie bezinteresownym darem dla drugiej osoby może dać każdemu poczucie spełnienia i szczęścia – powiedział abp Gądecki, zwracając również uwagę na misyjny wymiar małżeństwa.

Jak podkreślił, św. Józefowi trzeba też powierzyć sprawę życia ludzkiego, ponieważ tak w Polsce, jak i na świecie, obserwujemy coraz większy opór przeciwko prawu do życia. Kaznodzieja mówił o mentalności antynatalistycznej, o dramacie aborcji, o niebezpieczeństwach związanych z technicznymi możliwościami manipulowania początkami życia, ale również o odrzucaniu osób chorych i starszych, czego wyrazem jest eutanazja i wspomagane samobójstwo.

Codziennym wyrazem miłości w życiu Rodziny nazaretańskiej była praca, przez którą Józef starał się zapewnić utrzymanie Rodzinie – powiedział abp Gądecki wyjaśniając, dlaczego może być on opiekunem pracujących. Jest przykładem, że aby być autentycznym naśladowcą Chrystusa, nie trzeba dokonywać wielkich rzeczy, wystarczy posiąść cnoty zwyczajne, ludzkie, proste — byle prawdziwe i autentyczne. Przypomina nam, że należy bronić się przed tym, by praca nie stała się bożkiem, który oddala nas od bliźnich np., niszcząc międzyludzkie więzi, czyniąc człowieka niewolnikiem wydajności- podkreślił hierarcha. 

Świętego Józefa można nazwać patronem czasów kryzysu. On też został postawiony w trudnych sytuacjach i sprostał im- przekonywał poznański metropolita. I zauważył- my też żyjemy w czasach kryzysu. Brakuje nam scalającej idei państwa. Nie ma spoiwa łączącego wszystkich Polaków bez względu na poglądy, wiarę i inne różnice. Nie ma rzetelnej - pozbawionej uwikłań w partyjne zależności - kontroli. Zabrakło jednoczącej siły sprawczej. Nasze państwo to arena nieustających igrzysk prowadzonych przez zwalczające się partie – ubolewał abp Gądecki, mówiąc o konieczności powierzenia św. Józefowi naszej Ojczyzny.

Przewodniczący Episkopatu apelował też o uruchomienie korytarzy humanitarnych na polsko- białoruskiej granicy. Wezwał wszystkich ludzi dobrej woli- aby służbę i pomoc cudzoziemcom przybywającym do naszego kraju, potraktowali jako szansę na praktykowanie miłości bliźniego.Korytarze humanitarne nazwał sprawdzonym w innych państwach mechanizmem, który pozwala w bezpieczny, w pełni kontrolowany sposób nieść konkretną pomoc najbardziej potrzebującym ofiarom wojen i prześladowań. 

Musimy powierzyć kościół św. Józefowi- podkreślał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przywołując sytuację społeczeństwa i Kościoła w wieku XIX, zwrócił uwagę na skuteczność opieki tego świętego, którego w obliczu poważnych trudności papież Pius IX ogłosił patronem Kościoła powszechnego. Jak podkreślił, to orędownictwo jest nadal potrzebne. Jak długo chrześcijanie - zamiast promieniować zaraźliwą radością Ewangelii – będą dawać antyświadectwo m.in. w postaci wykorzystywania nieletnich, tak długo ludzie nie będą mieli szansy na spotkanie z Chrystusem- mówił poznański metropolita. I dlatego, jak wyjaśniał, św. Józef został patronem Fundacji, która zajmie się pomocą dla ofiar wykorzystania seksualnego.

„O dobry Józefie, tak uważny na głos Boga i wypełnianie Jego woli, pomagaj nam rozpoznawać znaki czasu i angażować się w przemianę naszego świata. Miej w opiece naszą Ojczyznę, abyśmy odpowiedzialnie troszczyli się o jej rozwój. Pokaż nam, jak być wiernymi obietnicom chrzcielnym i wrażliwymi na cierpienia i potrzeby sióstr i braci” – odczytał w Akcie Zawierzenia św. Józefowi, Przewodniczący Episkopatu na zakończenie Eucharystii.

Źródło: ekai, episkopat.pl