Kalwaria Pacławska: Franciszkańskie Spotkanie Młodych znów w formie stacjonarnej

2022-07-12 21:56
Spotkanie Młodych Istanienie
Autor: www.fsm.franciszkanie.pl

Po dwóch latach pandemicznej przerwy, tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej odbędzie się ze stacjonarnym udziałem uczestników. To odbędzie się w dniach 24 – 30 lipca. Hasłem jubileuszowego 35. FSM-u jest „Istnienie”.

FSM rozpocznie się mszą w niedzielę, 24 lipca i potrwa do soboty 30 lipca. W Kalwarii Pacławskiej zagoszczą: jeden z najbardziej znanych w Polsce kucharzy Karol Okrasa; założyciele Fundacji "SOWINSKY" Maja i Krzysztof Sowińscy; Maciej Kozłowski prowadzący bloga „Z Bogiem Ziomek”; student teologii i lider Wspólnota Hesed Tymoteusz Filar, a także Teatr Lilia oraz zespoły: Owca i Muode Koty oraz grupa kleryków franciszkańskich Fioretti. W programie: warsztaty, konferencje z zaproszonymi gośćmi, spotkania w grupach, nabożeństwa, uroczyste Msze święte oraz rozgrywki sportowe. Razem z młodzieżą, która spędzi tydzień na kalwaryjskim wzgórzu, chcemy na nowo odkrywać bliskość Boga i żywy, pełny radości Kościół, który wspólnie tworzymy – przekazała mediom Karolina Bonk, rzeczniczka Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Hasłem przewodnim jest „Istnienie”. – Będziemy zastanawiać się nad sensem istnienia każdego z nas, źródłem naszego życia oraz celem. Czy człowiek zawsze jest chciany? Czy nasze życie ma znaczenie dla innych? Czy jest jeden cel naszego życia czy też jest ich wiele? Co, jeśli tego celu i sensu nie widzę? Podczas lipcowego spotkania, wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań – powiedział o. Marcin Drąg OFMConv, dyrektor Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Jak dodał, każdego dnia FSM-u będzie miało miejsce nabożeństwo, w czasie którego będzie rozważana symbolika jednego drzewa występującego na kartach Pisma Świętego. Dlaczego drzewo? – Wybraliśmy je jako symbol 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych – ukazuje życie, istnienie, zbawienie – wyjaśnia o. Drąg.Nowością zbliżającego się FSM-u będą warsztaty. Uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z jednego z 14 spotkań z rożnych dziedzin i obszarów: z zakresu duchowości i rozwoju osobistego, psychologii, fotografii, social mediów, grafiki i dziedzin artystycznych.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze spotkanie ogólnopolskie o charakterze religijnym. Pierwsze odbyło się w 1988 roku. Co roku spotkanie gromadzi około tysiąca uczestników z całej Polski. Są to głównie osoby w wieku 15-30 lat. Organizatorami Franciszkańskich Spotkań Młodych są Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Franciszkanów.

Źródło:ekai