Kalwaria Zebrzydowska: w 2023 roku sanktuarium odwiedziło 1,6 mln pielgrzymów

2024-01-05 11:14
Kalwaria Zebrzydowska
Autor: Scotch Mist/wikimedia commons

W ubiegłym roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło 1,6 miliona pielgrzymów. W porównaniu do 2022, zanotowano wzrost odwiedzających Polską Jerozolimę.

W 2023 r. najwięcej pielgrzymów przybyło na obchody Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej (129 tys.), Tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP w sierpniu (130 tys.) oraz Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej we wrześniu (70 tys.).

W sanktuarium odbywały się wszystkie tradycyjne uroczystości ku czci Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny. Niezmiennie sanktuarium było bardzo ważnym miejscem spowiedzi.

- Z zagranicy, spośród krajów europejskich, najwięcej pielgrzymów przybyło z Francji, natomiast z krajów spoza Europy, najwięcej grup było ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nie zabrakło odwiedzających Kalwarię z odległych stron świata, np. z Gabonu, Chińskiej Republiki Ludowej, Brazylii, Kostaryki, Filipin, Libanu, Japonii, Indii, Meksyku czy Australii - wymienia o. Tarsycjusz Bukowski z biura prasowego sanktuarium.

Kalwaryjskie Centrum Informacji zarejestrowało 153 809 pielgrzymów i turystów oprowadzonych przez przewodników. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało 19 939 osób.

- Po raz kolejny zaobserwowano wzrost przybywających rodzinnie i indywidualnie, udających się na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie. W 2023 roku także więcej zorganizowanych grup zagranicznych niż w 2022 r. - ocenia o. Bukowski.

Przez cały rok kontynuowane były też prace budowlane i remontowe w ramach projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”. Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przeszły trzy budynki przed bazyliką, w których powstaje muzeum i pomieszczenia dla poradni specjalistycznych. Osiem kaplic na Dróżkach Kalwaryjskich poddano pracom konserwatorskim. Działania dotyczyły także organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w których brali udział przedstawiciele społeczności lokalnej oraz przybywający pielgrzymi.

Źródło: ekai