Kanada: rozpoczęła się wizyta papieża Franciszka

2022-07-25 12:45
Papież Franciszek
Autor: AP Papież Franciszek

W niedzielę wieczorem czasu polskiego, papieski samolot, po przebyciu 8 430 kilometrów wylądował na lotnisku międzynarodowym w Edmonton, - stolicy kanadyjskiego stanu Alberta. Po drodze Franciszek skierował telegramy do przywódców państw, nad którymi przelatywał: Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Islandii oraz, Danii (Grenlandia).

Na pokładzie samolotu udekorowanego flagami Watykanu i Kanady, wszedł nuncjusz apostolski, abp Ivan Jurkovič oraz szef kanadyjskiego protokołu. Ojca Świętego powitała gubernator generalna, pani Mary Simon wraz z małżonkiem. Reprezentuje ona monarchię brytyjskiej Wspólnoty Narodów wobec instytucji kanadyjskich. Wśród witających Franciszka był też przedstawiciele rdzennej ludności Kanady oraz premier Justin Trudeau. Na cześć dostojnego gościa zabrzmiały bębny i śpiew Indian. Ich reprezentacje podeszły do Ojca Świętego wymieniając kilka słów powitalnych. Papież oddał hołd, całując dłoń jednej z ofiar szkół rezydencjalnych. Nie było żadnych przemówień oficjalnych. Przedstawiono delegacje, gubernator generalna oraz premier Kanady udali się wraz z Ojcem Świętym do sali VIP, gdzie odbyło się krótkie spotkanie.

Papieżowi towarzyszą między innymi sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, substytut, abp Edgar Peña Parra, oraz sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher. Są także dwaj purpuraci kanadyjscy, prefekt Dykasterii ds. Biskupów. kard. Marc Ouellet oraz prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, kard. Michael Czerny, SJ.

Samochód z papieżem na pokładzie wyruszył w drogę do seminarium św. Józefa, które podczas pobytu w Edmonton będzie gościło Franciszka. Jest to nowy kompleks otwarty w 2010 roku, przypomina dawne klasztory i domy zakonne. Rezydencja seminaryjna mieści ponad 60 pokoi dla seminarzystów, gości i księży zaangażowanych w formację, miejsca na spotkania grupowe i zajęcia rekreacyjne, salę gimnastyczną, pokój gier i pokój studiów nazwany imieniem św. Hieronima, patrona studiów biblijnych. Ojciec Święty został powitany przez kierownictwo i pracowników seminarium. Odpoczął w nim po trudach podróży.

Dziś w Kanadzie rozpoczynają się uroczystości i spotkania z udziałem papieża. Franciszek odwiedzi tereny rdzennych mieszkańców- Metysów oraz Inuitów i wygłosi pierwsze skierowane do nich przemówienie podczas tej podróży.

Źródło:ekai