Kapa z Asti dla papieża Franciszka

2023-04-08 17:40
Diecezja Asti
Autor: Ian Spackman/wikimedia commons

Chrystus naszą Wielkanocą" - to nazwa kapy, którą Franciszek będzie nosił podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Zrobiła ją ostała szwaczka, która będzie zatrudniona w przyszłej pracowni "Nardos" w Asti, a w której znajdą się "osoby z grup marginalizowanych".

To dar, który pochodzi z "włoskiej ojczyzny" papieża - Asti, którą Franciszek odwiedził 19 i 20 listopada 2022 roku i gdzie są korzenie rodziny Bergoglio. Kapa liturgiczna, którą założy podczas Wigilii Paschalnej w sobotę 8 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Watykańskiej powstała w ramach nowego projektu. Będzie to szycie m.in. szat liturgicznych na zlecenie ks. Simone Unere, rektora sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios w Asti. Kapa Franciszka, wykonana przez krawcową Marinę Bergantin, jest biała z 7 kwiatowymi krzyżami, 7 ozdobami i kilkoma kamyczkami.

"Nardos" to nazwa pracowni, która będzie w pełni funkcjonować w przyszłym roku. Nawiązuje do epizodu z Ewangelii św. Jana, w którym Maria namaszcza stopy Jezusa olejkiem narodowym. Placówka powstaje we współpracy z Caritas diecezji Asti, a pomieszczenia, w których będą wykonywane szaty liturgiczne i świadczone inne usługi krawieckie, znajdują się na terenie sanktuarium.

Intencją ks. Simone Unere jest sprowadzenie do kościoła osób takich jak samotni starsi ludzie, osoby niepełnosprawne, więźniowie i zatrudnienie ich przy szyciu prostych ubrań. Jest to projekt, który chce również uwzględnić troskę o stworzenie, ponieważ zdecydowano się na używanie materiałów, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Jest to kolejny sposób na jak najlepszą interpretację encykliki ekologicznej papieża Franciszka „Laudato si'”.

Źródło:ekai