Kard. Hollerich: do kościoła tylko z paszportem covidowym

2021-12-31 13:34
Jean-Claude Hollerich
Autor: Conferencia Episcopal Española

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej kard. Jean-Claude Hollerich uważa, że do kościołów powinny być wpuszczane tylko osoby z przepustką covidową.

Hierarcha tłumaczy, że w obecnej fazie pandemii powinniśmy skupić się na ratowaniu ludzkiego życia. W rodzinnym Luksemburgu kard. Hollericha, aby uczestniczyć w liturgii w kościele, trzeba wylegitymować się takim właśnie dokumentem. Podobnie jest w Chorwacji, Szwajcarii i Holandii.

Kardynał jest przekonany, że należy stosować wszystkie środki zapobiegające wzrostowi liczby zakażeń koronawirusem. Poinformował, że od Bożego Narodzenia w Luksemburgu obowiązuje przepis pozwalający na udział w liturgii tylko osobom zaszczepionym. Wyjątkiem są celebracje z udziałem mniej niż 20 wiernych. Zasadę wprowadził tamtejszy rząd, ale Kościół z przekonaniem ją przyjął. Wyjątek stanowiło kilku księży z Polski pracujących w Luksemburgu, którzy byli przeciwnikami szczepień i których trzeba było do nich przekonać. – Ich stanowisko nie pomaga w znalezieniu rozwiązania dla problemu, wyrządzają ludziom krzywdę, dezorientując ich – stwierdził kard. Hollerich.

Źródło:ekai