Kard. Nycz: bardzo cenimy i dziękujemy za Targi Wydawców Katolickich

2022-09-29 14:29
Targi Wydawców Katolickich
Autor: www.swk.pl

"Targi Książki katolickiej, gdzie słowo 'katolickiej' chcielibyśmy kojarzyć z tym co dobre, potrzebne, wartościowe, niewątpliwie są bardzo ważnym wydarzeniem w ciągu każdego roku. Bardzo je cenimy i za nie dziękujemy" - mówił podczas otwarcia kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Targi Książki w ogóle, w tym Targi Książki katolickiej, gdzie słowo "katolickiej" chcielibyśmy kojarzyć z tym co dobre, potrzebne, wartościowe, niewątpliwie są bardzo ważnym wydarzeniem w ciągu każdego roku. Bardzo je cenimy i za nie dziękujemy. Wiemy, że książka ma dziś wielu konkurentów. Pozornie wydaje się, że atrakcyjniejszych. Jednak wiemy, że tak naprawdę nie mogących zastąpić słowa pisanego. Dlatego będziemy bronić tych Targów Katolickich, pięknie się rozwijają mimo tych trudności ostatnich lat, kiedy inne media podbijają rynek i chcą zastępować książkę. Targi Katolickie otwierają się na tę konkurencję, ponieważ w dużej mierze są też targami multimedialnymi. Można się zetknąć z wydawnictwami katolickimi nie tylko w formie książki.

Chciałbym zachęcić was, byście się nie poddawali. Pilnujcie książki. To wydaje się bardzo ważne – mówił kard. Nycz. Przywołując pandemię i wojnę wywołaną przez Rosję, wszystkie koszty papieru, co komplikuje wydawanie książek, wyraził przekonanie, że to wszystko uda się przetrwać. Na ręce bp Vitalija Krywickiego, ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej, przekazał wyrazy wsparcia dla Ukrainy. Z kolei bp Krywicki podziękował za wszelką pomoc i solidarność. Podkreślił, że książka jest ważna dla pokoju - wiedza o wojnie, o tym ile kosztuje pokój, uwrażliwia, Podziękował za zaproszenie wydawnictw ukraińskich, których tylko kilka mogło wziąć udział w targach. "Wydajemy teraz mniej książek, ale piszemy je. Piszemy o wojnie, o pokoju, nie abstrakcyjnie, a swoim doświadczeniem. I zachęcam wszystkich - piszcie o pokoju. O prawdziwym, sprawiedliwym pokoju. Czyńcie pokój słowem" – powiedział hierarcha.

Targi oficjalnie zainaugurował nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio.

Źródło:ekai