Kard. Pizzaballa objął swój kościół tytularny w Rzymie

2024-05-03 0:40
Kard. Pizzaballa
Autor: Pílulas Litúrgicas/wikimedia commons

1 maja łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael, kard. Pizzaballa odłożył podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Pochodzący z Włoch 59-letni hierarcha jest najwyższym rangą przedstawicielem Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej. Papież Franciszek wyniósł go do godności kardynała w 2023 roku. Przydzielenie kościoła tytularnego w Rzymie potwierdza przypisanie kardynałów do lokalnego Kościoła papieża w jego diecezji rzymskiej.

Położony na wzgórzu Janikulum kościół św. Onufrego wraz z przyległym budynkiem klasztoru stanowią eksterytorialną własność Państwa Watykańskiego. Budynek klasztorny został przekazany Zakonowi Rycerskiemu Grobu Bożego w Jerozolimie na mocy motu proprio papieża Piusa XII z 15 sierpnia 1945 roku i jest główną siedzibą władz administracyjnych Zakonu. Kompleks, podobnie jak inne eksterytorialne dobra Stolicy Apostolskiej w Rzymie, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niektórzy kardynałowie utrzymują bliskie relacje ze swoim kościołem tytularnym w Rzymie, jego proboszczem i parafianami. Inni ograniczają się do okazjonalnych nabożeństw podczas wizyt w Wiecznym Mieście.

Źródło: ekai