Kazachstan: biskupi apelują o modlitwę w intencji pokoju

2022-01-10 11:36
Kazachstan: STRZAŁY i eksplozje. Sytuacja jest PRZERAŻAJĄCA!
Autor: STR/PAP/EPA

Biskupi katoliccy i ordynariusze Kazachstanu zachęcają do modlitwy w intencji szybkiego rozwiązania obecnej sytuacji w kraju oraz zaprowadzenie pokoju i dobrobytu. Dzisiaj, 10 stycznia w Kazachstanie obchodzony jest narodowy dzień żałoby.

Podczas ostatnich zamieszek w kraju zginęły 164 osoby, a 719 trafiło do szpitala. Wśród ofiar jest troje dzieci. "Katolicy Kazachstanu, łącząc się w modlitwie z papieżem Franciszkiem, modlą się o spokój dusz osób zabitych w zamieszkach" – czytamy w oświadczeniu hierarchów. Tamtejsi biskupi cytują słowa Ojca Świętego wypowiedziane wczoraj po modlitwie „Anioł Pański”. Przypomniano, że papież modli się za zabitych w starciach w Kazachstanie i powierza wszystkich mieszkańców kraju, wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju z Oziornoje.

Biskupi i ordynariusze Kazachstanu wezwali kapłanów do odprawiania Mszy św. w intencji zmarłych w niedawnych zamieszkach, a wiernych zachęcają do udziału w nich. "Kontynuujmy modlitwy o szybkie rozwiązanie obecnej sytuacji w kraju" – stwierdzili zwierzchnicy Kościoła katolickiego w Kazachstanie.

Przypomnijmy, od 2 stycznia trwają tam protesty. W wielu miastach w tym w Ałmaty, Nur-Sułtanie, Aktau i Aktobe doszło do starć demonstrantów z policją. W ciągu ostatnich siedmiu dni policja zatrzymała ponad 5 tysięcy osób. Władze nie podają dokładnej liczby zabitych, a lokalne media informują ogólnie o kilkudziesięciu ofiarach. Według kazachskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w zamieszkach straciło życie 16 funkcjonariuszy, a ponad 1300 zostało rannych. Kazachowie wyszli na ulice, gdy rząd ogłosił podwyżki cen paliw.

70 procent spośród liczącego ponad 18 milionów mieszkańców Kazachstanu stanowią muzułmanie. Większość z ok. czterech milionów chrześcijan to wyznawcy prawosławia podlegającego Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Katolików jest ponad 120 tys.

Źródło:ekai