Kielce: klerycy z Afryki w tamtejszym seminarium

2022-12-01 14:59
Klerycy rozpoczęli nowy rok akademicki!
Autor: brak danych

W kieleckim seminarium uczy się dwóch kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej. Ulrich Manomany i Zidane Adriss rozpoczęli formację od listopada. Kiedy opanują język polski na tyle, by zdać egzamin państwowy, będą klerykami trzeciego roku kieleckiego seminarium.

Prefekt WSD, ks. Kamil Banasik uważa, że adaptacja gości z Afryki przebiega bardzo dobrze, a ich obecność służy kieleckim klerykom. Studenci modlą się z polskimi klerykami, uczestniczą w niektórych zajęciach formacyjnych, mają swojego spowiednika. Poznają historię i kulturę Polski, w czym pomagają im klerycy seminarium.

Dobrze się integrują, są weseli, chętni do współpracy – zauważa ks. Banasik. Praktyczny język polski poznają np. podczas zakupów i wyjść do miasta, w czym towarzyszą im klerycy oraz przy nieformalnych spotkaniach przy kawie.

Na co dzień posługują się językiem francuskimi i angielskim. Naszym klerykom też to służy, bo szlifują języki – zaznacza ks. Banasik. W swoich seminariach ukończyli kurs filozofii, natomiast, kiedy opanują język polski na tyle, by zdać egzamin państwowy i zostać studentami KUL, będą klerykami trzeciego roku kieleckiego seminarium.

W kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym studiuje teraz 27 kleryków.

Źródło: ekai, stacja7