Kielce: ukraiński uchodźca w orszaku Trzech Króli

2022-12-27 19:20
Orszak Trzech Króli wyruszy ulicami Kielc
Autor: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wiceprezes klubu Łomża Industria Kielce Tadeusz Dziedzic i uchodźca z Ukrainy – Oleg Sakajev wcielą się w tym roku w role Trzech Króli w Kielcach.

Oleg Sakajew, rocznik 1979, mąż i ojciec trojga dzieci, w Kielcach przebywa od połowy marca 2022 r., gdzie schronił się z rodziną przed wojną. Zgłosił się do Caritas, gdzie został zatrudniony do pomocy swoim rodakom w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Wiśniowej 6 w Kielcach.

Tradycyjnie już Wojewódzki Dom Kultury i Kuria Diecezji Kieleckiej organizują 6 stycznia Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami miasta. Orszaki będą formowane już od godz. 11.00 na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury. Kielczanie zaproszeni są na godz. 12.00, aby przejść z monarszymi orszakami do bazyliki katedralnej na wspólną Mszę świętą. Eucharystii o godz. 13.00 będzie przewodniczył bp Marian Florczyk, inicjator wspólnego świętowania w tym dniu oraz kolędowania w Kielcach.

- Wojewódzki Dom Kultury organizuje to wydarzenie co najmniej od 15 lat, ale bp Florczyk rozpoczął je jeszcze wcześniej – informuje KAI Edyta Ruszkowska z WDK. Kuria w Kielcach dba o stronę duchową, a my o artystyczną, m.in. ubierając w piękne stroje monarchów zdążających do bazyliki – dodaje. Jak wyjaśnia, co roku stroje są różne, a królowie dopasowują je do swoich preferencji; któryś z monarchów jechał konno, inny na rowerze.

Po Mszy św., trzej królowie wraz ze swoimi orszakami złożą pokłon i ofiarują dary Jezusowi. Uroczystość tradycyjnie zakończy wspólne śpiewanie kolęd z udziałem zespołów i grup śpiewaczych, na placu Jana Pawła II.

Źródło:ekai